80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Kwiecień jest miesiącem, w którym szczególnie pamiętamy o powstaniu w getcie warszawskim. Była to walka Żydów nie o uwolnienie, ale raczej o godną śmierć – śmierć z bronią w ręku. Początek tego zrywu przypada na 19. kwietnia 1943 r., a więc w tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę powstania. W naszej szkole przypominała o tym gazetka na półpiętrze przygotowana przez uczennice klas III LO. W szkole były obecne również żonkile – nie tylko żywe, ale też te papierowe zrobione własnoręcznie przez naszych uczniów. Kwiaty te są symbolem pamięci o bohaterach zrywu z 1943 roku – ostatni dowódca powstania, Marek Edelman, dostawał bukiet żonkili w prawie każdą rocznicę tego wydarzenia.

Upamiętniając powstanie w getcie warszawskim włączyliśmy się w ogólnopolską akcję ,,Żonkile” organizowaną przez Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. Obejrzeliśmy film o Marku Edelmanie, a także wielu nauczycieli i uczniów wysłuchało wywiadu z Hanną Krall, który odbył się online.
Dziękujemy wszystkim uczniom, dla których historia i literatura wojenna są cenne, a wydarzenia historyczne (takie jak powstanie w getcie warszawskim) są warte upamiętnienia.
Aleksandra Michalak, Anna Taberska, Katarzyna Kwiatkowska
Skip to content