Dzień Dziecka w Długoszu

Pierwszy czerwca to data, która stanowi święto wszystkich dzieci na całym świecie. W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć różnorakich atrakcji dla tych młodszych, jak i nieco starszych uczniów Długosza. Co dziś na nich czekało?

6c SP, 1b LO, 1d LO, 2c LO

Dzień Dziecka to najlepszy moment, jak żaden inny, na powrót do wspomnień beztroskiej młodości. Liczna grupa naszych uczniów udała się dziś do Multikina na filmowy seans „Mała Syrenka”. Jest to adaptacja wszystkim znanej z dzieciństwa historii animowanej, która ukazuje konflikt dwóch światów – podwodnego królestwa syren oraz lądowej krainy ludzi.

Wersja filmowa była sentymentalną podróżą do świata mitycznych opowieści, ale obfitowała również w jakże uniwersalny dziś przekaz dotyczący konfliktu wartości międzypokoleniowych, kwestii szacunku oraz przestrzegania zasad, bez których młodzi ludzie w mgnieniu oka popadają w tarapaty, z których trudno wyjść bez szwanku, ale może nader wszystko była lekcją dorastania ukazującą jak ważne są na co dzień wartości takie jak zaufanie w rodzinie, rozważne podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości, czy wiara w potęgę miłości, która pozwala znieść trudy niełatwych rozstań związanych ze zmianami, które zachodzą w życiu człowieka wraz z biegiem czasu. Elementy musicalu dodały tej historii sporo humoru, a barwne kostiumy i imponujące lokalizacje geograficzne mogły wywołać wrażenie u widzów, którzy kilkukrotnie żywiołowo reagowali oklaskami  na rozwój fabularnych wydarzeń.

Mamy nadzieję, że dzisiejsza „lekcja filmowa” zapewniła sporo uśmiechu oraz pozytywnych doznań naszym uczniom, którym życzymy, aby młodzieńcza energia, fantazja oraz beztroska dnia codziennego trwały w ich sercach jak najdłużej – nawet wtedy, gdy przekroczą już próg dorosłości.

Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Monika Bińczarska (2c LO), p. Jakub Kostrzewski (1b LO), p. Artur Jędrzejczak (1d LO), p. Bartosz Rygielski (6c SP), p. Krzysztof Łodygowski, p. Józef Nowak.

Jakub Kostrzewski

1a LO

Z okazji Dnia Dziecka klasa I a LO, pod opieką wychowawcy Pani Katarzyny Kwiatkowskiej oraz Pana Dawida Pacholskiego, wybrała się do Torunia. Celem wyprawy był udział w zajęciach paintballowych Air Soft Gun. Jest to gra zespołowa, wymagająca współpracy, polegająca na umownym odzwierciedlaniu potyczek oddziałów zbrojnych przy wykorzystaniu pneumatycznych replik broni strzeleckiej.

Zadaniem uczestników, podzielonych na dwie przeciwne drużyny, było odbicie rannego Gienka (manekina) i doprowadzenie go do szpitala wojskowego, a następnie zdobycie chorągwi przeciwnika. Udział w zabawie wymagał  całkowitego skupienia, cierpliwości w działaniu i strategicznego myślenia na każdym etapie gry. Symulacja gry była dla licealistów niesamowitą przygodą oraz źródłem dużej dawki adrenaliny. Po zakończeniu działań wojennych, uczniowie wraz z opiekunami zasiedli do wspólnego ogniska i posilili się pieczoną nad ogniem swojską kiełbaską. Moment ten był okazją do podzielenia się swoimi przeżyciami i wrażeniami wyniesionymi z pola walki. Uczniowie byli bardzo podekscytowani nowymi doświadczeniami terenowymi, które z pewnością jeszcze długo będą pobrzmiewać pośród gwaru szkolnych rozmów.

Kolejnym etapem wycieczki był spacer po starówce i tradycyjnie wykonanie wspólnej fotografii przy pomniku Mikołaja Kopernika.

Wyjazd do Torunia na długo pozostanie nam w pamięci. Jednocześnie pragniemy podziękować Radzie Rodziców za dofinansowanie naszego wyjazdu oraz Panu Dawidowi Pacholskiemu za pomoc w sprawowaniu opieki nad uczniami.

Katarzyna Kwiatkowska – wychowawca klasy I a LO

1c LO

Z okazji Dnia Dziecka, 1. czerwca 2023 dwudziestu członków zespołu klasowego 1c naszego liceum wraz z wychowawcą – panem Konradem Trokowskim i nauczycielką informatyki – panią Jadwigą Piasecką pojechało do Torunia, aby wśród gotyckich murów przeplatających się z nowoczesnością jeszcze bardziej się zintegrować, korzystając z bogatej oferty kulturalnej Grodu Kopernika. Cała wycieczka trwała ponad dwanaście godzin, ale nikt nie narzekał na czas jej trwania ani na zaplanowane atrakcje.

Wszyscy uczestnicy wycieczki spotkali się na dworcu kolejowym we Włocławku wczesnym rankiem i pociągiem Przewozów Regionalnych udali się bez problemów do Torunia. Dwie pierwsze godziny naszego pobytu w tym mieście spędziliśmy na Starówce spacerując, robiąc zakupy, podziwiając średniowieczne kamieniczki i korzystając z wychodzącego właśnie słońca.

W południe zameldowaliśmy się w Centrum Handlowym Toruń Plaza, gdzie przez godzinę graliśmy w kręgle i bilard w Lucky Starze, a także mierzyliśmy siły uderzenia ręką i nogą na specjalnym automacie. W Plazie zjedliśmy też obiad, a dziewczyny skorzystały z okazji i zrobiły zakupy w licznych sklepach.

Trzy godziny po południu zjawiliśmy się w Domu Kłódek, czyli siedzibie najpopularniejszych toruńskich escape roomów. Wszyscy uczestnicy podzielili się na grupy i nie bez problemów wydostali się z czterech pokojów przygotowanych przez organizatorów.

Kolejną godzinę spędziliśmy spacerując Starówką i okolicznymi uliczkami. Jeden dzień to za mało, aby poznać wszystkie uroki Torunia. Ostatnim punktem programu były warsztaty w Żywym Muzeum Piernika, gdzie przeszliśmy całą historyczną drogę produkcji tych smakołyków od XV wieku, kiedy to wszystko robiło się ręcznie, aż do czasów współczesnych, gdy człowieka wyręczają maszyny. Po zajęciach teoretycznych nadszedł czas na praktykę i warsztaty z dekorowania pierników. Ponad połowa członków naszej grupy skorzystała z możliwości samodzielnej pracy pod okiem fachowców i udekorowała własny, jadalny piernik.

Po tych wszystkich atrakcjach zmęczeni udaliśmy się na Dworzec Główny w Toruniu, skąd pociągiem PR wróciliśmy do Włocławka.

Konrad Trokowski

5a SP

Dzień Dziecka to czas, który należy poświęcić wszystkim dzieciom, zarówno tym dużym, jak i tym małym. Jako wychowawca klasy 5a SP postanowiłam wraz z Panią Katarzyną Lewińską umilić ten wspaniały czas naszym wychowankom. W godzinach porannych przygotowaliśmy w klasie seans filmowy, nie zapominając oczywiście o smakołykach i drobnych przekąskach. Następnie udaliśmy się do Parku Trampolin JumpHeaven. Przy okazji mieliśmy okazję przejechać się podmiejskim autobusem. W Parku Trampolin czekało na nas mnóstwo atrakcji. Instruktor, który był na miejscu pokazał nam jak wykonywać przeróżne salta, fikołki, przewroty, skoki itp. Energii jednak nam nie brakowało.  Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Czas zabawy dobiegł końca, ale niesamowite przygody pozostaną w nas już na zawsze 😉

Małgorzata Jaworska-Pomirska

Internat

1 czerwca z okazji najważniejszego święta wszystkich dzieci wychowawcy internatu wraz z p. kierownik przygotowali dla swoich wychowanków grilla integracyjnego. Na szczęście pogoda nam dopisała, było piękne słońce!! Wychowankowie mogli więc relaksować się na leżakach, słuchać muzyki i marzyć o zbliżających się wielkimi krokami wakacjach. W wesołych nastrojach, przyjaznej atmosferze, pełnej śmiechu i żartów, uczniowie jeszcze bardziej się zintegrowali.

Sandra Iwańska-wychowawca

Skip to content