Kolejne sukcesy humanistki z Długosza!

W ostatnich dniach rozstrzygnięta została 9. edycja Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Marii Danielewicz Zielińskiej ,,Słowo i tożsamość”. Organizatorem tego konkursu było Liceum Marii Konopnickiej we Włocławku. Zadaniem uczniów (zarówno ze szkół podstawowych, jak i średnich) było napisanie opowiadania o dowolnej tematyce, jednak praca musiała zawierać słowa Karola Dickensa, którymi Maria Danilewicz Zielińska opatrzyła swoją powieść Dom: „… i czuję tę wielką prawdę, że drobiazgi stanowią w sumie życie” (C. Dickens, Dawid Copperfield).

Na konkurs wpłynęło 218 prac z całej Polski, a także z zagranicy. Organizatorzy podkreślili, że to rekordowa ilość zgłoszeń.

Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica Liceum im. ks. Jana Długosza – Lidia Orłowska z kl. 3 b LO. Jej opowiadanie pt. ,,Pożegnanie” zyskało uznanie wśród szanownego jury.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji i Nauki, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Włocławek, Włocławskiego Towarzystwa Naukowego.

Razem z Lidką wybrałyśmy się na uroczystą galę konkursową, która odbyła się 5 czerwca 2023 r., o godz. 11.00 w Centrum Kultury Browar B. Wśród zaproszonych na tę uroczystość gości znalazły się m.in.: Domicela Kopaczewska, Zastępca Prezydenta Włocławka, Krystyna Sobczak, Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Małgorzata Wdowczyk, Wicedyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

Wydarzenie uświetniły występy uczniów z Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Przygotowali oni scenkę do tekstu Marii Danielewicz Zielińskiej, ale wykonali również poezję śpiewaną (teksty M. Konopnickiej). Na koniec wykład wygłosił dr Marcin Lutomierski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który skupił się na emigracyjnej twórczości Danielewicz Zielińskiej.

Warto wspomnieć, że Lidia Orłowska już kolejny raz z sukcesami próbuje swoich sił w konkursach polonistycznych – w tym roku ma za sobą ważny etap Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, zajęła również III miejsce w organizowanym przez naszą szkołę Ogólnopolskim Konkursie Humanistyczno-Przyrodniczym.

Życzymy Lidce dalszych sukcesów i nieustannej weny twórczej – liczę na to, że kiedyś na półkach w księgarniach znajdziemy jej książkę!

Aleksandra Michalak

 

Skip to content