Obchody Święta Niepodległości na Łęgskiej

Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. To właśnie dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się w historii naszego kraju jako ten, w którym Polska, po 123 latach zaborów, na nowo pojawiła się na mapach świata.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem złożonym i trudnym. Wybór 11 listopada należy uzasadnić zbiegiem wydarzeń w Polsce oraz tych na froncie zachodnim I wojny światowej. 11 listopada 1918 roku podpisano rozejm w Compiègne, który pieczętował  ostateczną klęskę Niemiec.

Dzień wcześniej przybył do Warszawy (zwolniony z twierdzy w Magdeburgu) Józef Piłsudski – twórca Legionów Polskich. W tych dniach naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Uczniowie Długosza przygotowali z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości koncert pod tytułem „Długosz dla Niepodległej”.

Chór szkolny pod kierunkiem pana Tomasza Centkowskiego odśpiewał hymn państwowy, a następnie zaprezentował przegląd pieśni legionowych. Wśród nich znalazły się między innymi: „My Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Wojenko, wojenko”. Te znane melodie chętnie nucili też uczniowie zgromadzeni na auli. Konferansjerami tego wydarzenia byli uczniowie z 1 c LO – Dominik Jursz, Oliwia Grączewska i Izabela Tyrjan.

Po zakończeniu koncertu zostały wręczone dyplomy i nagrody książkowe dla osób, które zwyciężyły w konkursach szkolnych z okazji Święta Niepodległości. Były to:

W kategorii liceum

Konkurs plastyczny plakat „11 listopada – wolność w bieli i czerwieni”

 • I miejsce – Bartosz Wichrowski – 2 a LO
 • II miejsce – Oskar Kujawski  – 1 d LO
 • III miejsce – Marcelina Migdalska  – 1 c LO
 • Wyróżnienie – Iga Znaniecka  – 2 d LO

Konkurs multimedialny prezentacja pt. „Bohaterowie naszej wolności”

 • I miejsce – Krzysztof Szczęsny – 2 a LO
 • II miejsce – Ignacy Dembowski – 3 a LO
 • III miejsce – Igor Perliński  – 2 d LO ex aequo Maja Banasiak  – 2 b LO

W kategorii szkoła podstawowa

Konkurs plastyczny plakat „11 listopada – wolność w bieli i czerwieni”

 • I miejsce – Małgorzata Matuszewska – 5 a SP
 • II miejsce – Ada Górczyńska  – 7 c SP
 • III miejsce – Aniela Śmigiel – 7 a SP
 • Wyróżnienie – Gabriela Małachowska – 5 a SP

Konkurs multimedialny prezentacja pt. „Bohaterowie naszej wolności”

 • I miejsce – Filip Zieliński  – 5 b SP
 • II miejsce – Aleksander Dyko – 5 b SP
 • III miejsce – Zuzanna Kamedulska  – 6 c SP

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do oglądania wystawy pokonkursowej w holu szkoły.

Anna Baranowska
Tomasz Centkowski
Aneta Pawłowska

Skip to content