Powitanie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w murach Długosza

Najważniejszym wydarzeniem wpisanym w Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej jest peregrynacja Matki Bożej w Jasnogórskiej Ikonie. Nawiedzenie Maryi w parafiach trwa od kwietnia 2023 roku. Na trasie peregrynacji znalazł się Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza, co jest wielkim historycznym wydarzeniem, duchowym świętem, a jednocześnie powodem do radości dla całej społeczności szkolnej.

Wizyta Matki Bożej w kopii Jej Cudownego Wizerunku  w naszej szkole wpisuje się w obchody XX Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Przez Matkę do Syna”, które stanowi jednocześnie myśl przewodnią całego diecezjalnego nawiedzenia.

Uroczystość powitania Matki Bożej w budynku przy ul. Łęgskiej nastąpiła w niedzielne popołudnie 3 grudnia 2023 roku. O godzinie 17.30 w szkolnej auli rozpoczęło się nabożeństwo oczekiwania połączone z modlitwą różańcową.  Koło godz. 18.00 pojazd z Obrazem Matki Bożej dotarł z Czernikowa do Włocławka i zajechał przed budynek naszej szkoły. Zabrzmiały fanfary i oczom zebranych przed wejściem do budynku ukazała się Ikona Czarnej Madonny, którą na powitanie z szacunkiem ucałowali ks. bp Krzysztof Wętkowski oraz ks. dyrektor Jacek Kędzierski, a młodzież z internatu na czele procesji, przy śpiewie pieśni uroczyście wniosła do szkolnej auli. Obraz Madonny Jasnogórskiej oraz Ewangeliarz ustawiono w specjalnie przygotowanym, udekorowanym białymi kwiatami i podświetlonym  miejscu. Po odśpiewaniu pieśni, specjalnie napisanej na nawiedzenie Matki Bożej w diecezji, przedstawiciele parafii Czernikowo z jej ks. proboszczem pożegnali Maryję, a powitały Ją delegacje Długosza: ks. dyr. Jacek Kędzierski, reprezentacja rodzin i młodzieży internatu. Następnie ks. Sebastian Tomczak odczytał fragment Ewangelii św. Łukasza o nawiedzeniu  św. Elżbiety, przy którym radosne „Magnificat” Maryi zostało wyśpiewane przez tłum wiernych zgromadzonych w auli: rodziców, dziadków, uczniów, nauczycieli…

Po tym przywitaniu rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski. W wygłoszonym kazaniu nakreślił on ideę peregrynacji Ikony Matki Bożej, która zrodziła się w trudnych czasach komunizmu z inspiracji Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a była odpowiedzią na wołanie narodu: „Matko, przyjdź do nas”. Kaznodzieja przypomniał, że od roku 1957 Matka Boża w Jasnogórskim Wizerunku nieustannie ( już po raz drugi) nawiedza polskie diecezje i parafie. Przywołał również dramatyczne chwile, kiedy obraz był „aresztowany” i symbolicznie wędrowały same ramy. Ksiądz Biskup, odnosząc się do treści odczytanego listu papieża Franciszka, podkreślił wymiar duchowy wizyty Matki Bożej w obecnym czasie nawiedzenia – aby wierni mogli pogłębiać swoją wiarę i religijność poprzez czuwanie i modlitwę. Zwracając się do uczniów, wskazał, jak ważna jest umiejętność wejścia w ciszę, medytację, odcięcie od hałasu i natłoku internetowych informacji we współczesnym świecie. W przyjęciu takiej postawy wiary i zasłuchania w słowo Boże nauczycielką jest Maryja, która jako pierwsza pobierała lekcje w szkole Chrystusa. Podsumowując swoje rozważania, Ksiądz Biskup zachęcił, aby w pełni, owocnie skorzystać z tego wyjątkowego czasu kilku dni nawiedzenia, gdyż to dla społeczności Długosza czas łaski.

Msza św., podczas której posługę pełnili ministranci Długosza, a w przygotowanie liturgii słowa i śpiew zaangażowała się młodzież szkolna pod kierunkiem ks. Adama Zielińskiego i p. Tomasza Centkowskiego, zakończyła się pasterskim błogosławieństwem.

Uroczystości jednak trwały aż do godziny 21.00. W oczekiwaniu na Apel Jasnogórski uczestnicy nabożeństwa mieli okazję wysłuchać ciekawego świadectwa, z którym przybył  pan Mariusz Drapikowski – artysta, złotnik i bursztynnik, współautor m.in. bursztynowego ołtarza w kościele św. Brygidy, twórca srebrno-bursztynowych sukienek dla Matki Bożej na Jasnej Górze oraz wielu przepięknych monstrancji umieszczonych w miejscach adoracji na całym świecie, w tym m. in. w Jerozolimie, w Kazachstanie, w Afryce. Prace pana Mariusza są owocem niezwykłych doświadczeń po uzdrowieniu z nieuleczalnej choroby. Zachwycają, a jednocześnie przyczyniają się do szerzenia adoracji Najświętszego Sakramentu  we wszystkich zakątkach świata. Dzieła tego artysty wzbudzały zachwyt papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz wielu ważnych osobistości ze świata polityki i religii. Bogate doświadczenia i świadectwo życia p. Mariusza Drapikowskiego są dowodem na niezwykłe działanie Boga i wstawiennictwo Matki Najświętszej w jego życiu.

Jedno z wykonanych przez siebie dzieł artysta przywiózł z sobą do naszej szkoły – Monstrancję Świętej Rodziny. W niej został umieszczony Najświętszy Sakrament na czas adoracji przy Ikonie Matki Bożej. Po modlitwie w ciszy, która trwała do godz. 21.00, zebrani w szkolnej auli, wraz z młodzieżą z internatu, odśpiewali Apel Jasnogórski. Po nim Matka Boża przy śpiewie pieśni została przeniesiona do szkolnej kaplicy pw. św. Kazimierza Królewicza, gdzie będzie przebywała do piątku 8 grudnia br.

Te kilka dni nawiedzenia kopii Ikony Jasnogórskiej to czas na modlitwę młodzieży z katechetami podczas lekcji religii oraz okazja do popołudniowego rodzinnego czuwania, by zawierzyć Maryi wszystkie sprawy osobiste i szkolne.

Lidia Wiśniewska

Skip to content