Koncert zespołu “LUMEN” w ramach XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w ZSK

Tegoroczne obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej, które w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza zostały zorganizowane już po raz dwudziesty, są związane z peregrynacją Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Poszczególne dni upływały przede wszystkim w atmosferze modlitwy podczas Eucharystii i adoracji w kaplicy przed kopią Cudownego Obrazu.

W czwartek, 7 grudnia br., w ramach obchodów XX DKCh uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz licealiści Długosza udali się do na koncert Zespołu Muzyki Sakralnej “LUMEN”, który odbył się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.  Artystów powitał i przedstawił ks. dyrektor Jacek Kędzierski. Wykonywane przez muzyków pieśni, przeplatane rozważaniami pochodzącymi z myśli św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, były poświęcone Maryi, a cały koncert przybrał formę modlitwy, w którą młodzież radośnie się włączyła. Członkowie zespołu “Lumen” potrafili bowiem zachęcić długoszaków do śpiewania na cześć Matki Bożej. Piękne wykonania znanych i mniej znanych utworów połączone z medytacją ujawniły wysoki poziom artystyczny koncertu. Zespół “LUMEN”, prowadzony przez muzyka i kompozytora Zbigniewa Małkowicza, ze swoim repertuarem  występuje już od ponad dwudziestu lat, ubogacając uroczystości religijne w różnych miejscach Polski, a w naszej szkole gościł po raz drugi (poprzednio w roku 2012 z utworami poświęconymi Bożemu Miłosierdziu).

Koncert, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć,  z pewnością dostarczył młodym słuchaczom wielu doznań artystycznych, ale był przede wszystkim niezwykłym przeżyciem religijnym, o czym świadczył entuzjazm młodzieży, zwłaszcza przy wykonaniu pieśni “Czarna Madonno” zaśpiewanej wspólnie na zakończenie.

To muzyczne wydarzenie pięknie wpisało się w szczególny czas obecności Matki Bożej w Jej Jasnogórskim Wizerunku w naszej szkole.

Lidia Wiśniewska

Skip to content