Mikołajkowy wyjazd do Torunia klas IB i IIC LO

Święta Bożego Narodzenia, a więc także i obchodzone 6 grudnia Mikołajki, kojarzą się nam z zapachem pierników i przypraw korzennych, które wypełniają domy większości z nas. Nietrudno zgadnąć, że klimat świąteczny możemy poczuć (dosłownie!) w mieście Kopernika, czyli niedalekim Toruniu. Tam właśnie udały się klasy licealne wraz ze swoimi wychowawczyniami: IIC z p. Anną Taberską i IB z p. Aleksandrą Michalak, a także z nauczycielem biblioteki – p. Sławomirą Lewandowską.

Klasa IB uczestniczyła w warsztatach historycznego wypieku pierników w Piernikarni Mistrza Bogumiła przy ulicy Królowej Jadwigi na toruńskiej starówce. Pierwszoklasiści z Długosza dowiedzieli się jak dawniej wypiekano pierniki, jakich przypraw używano, a co najciekawsze – sami także wyrobili, uformowali i upiekli własnego piernika. W zależności od upodobań, pierniczki miały różne kształty, ozdobione były napisami, imionami itd. Niektóre z nich mogą zostać powieszone na choinkach w domu uczniów. Wydawać by się mogło, że są to zajęcia dla dzieci, jednak nic bardziej mylnego!

Natomiast klasa IIC próbowała rozwiązać (oczywiście z wyśmienitym skutkiem) zagadki w escape roomie ,,Open The Door”, który mieścił się na ulicy Jęczmiennej. Mimo wstępnych obaw u niektórych uczestników wycieczki, uczniowie poradzili sobie fenomenalnie, dając sobie radę z rozwiązaniem wszystkich łamigłówek oraz pokazując, że wytrwałość i praca zespołowa mogą zdziałać cuda.

Z miłego wyjazdu przywieźliśmy pierniki i wspomnienia. Czas w piernikarni i escape roomie pozwoliły klasom zintegrować się, a także zapomnieć o codziennych troskach i problemach. Może mikołajkowe wypady do Torunia staną się naszą tradycją?

Aleksandra Michalak

Skip to content