Wigilijna Środa u Długosza – “Oto o północy, czyli opowieść o przyjściu Mesjasza“

Jak opowiedzieć historię, którą zna każdy, by zechciał na nowo wsłuchać się w jej treść? Jak sprawić, by tajemnica wciąż nią pozostała,  mimo prób wielokrotnej interpretacji i chęci jej zrozumienia?

“Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas (…)Postanowiliśmy więc i my zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać po kolei (…) abyście się mogli przekonać …”. Tymi słowami z Ewangelii wg św. Łukasza rozpoczęliśmy naszą opowieść.

20 grudnia przenieśliśmy się do Nazaretu sprzed ponad 2000 lat. Scenką rodzajową z udziałem kobiet (w tych rolach: Amelia Skibińska, Alicja Górecka, Patrycja Łapacz, Aleksandra Politowska) pokazaliśmy realia ówczesnego życia. Poznaliśmy Maryję (w tej roli Zuzanna Nowakowska) i Józefa (Aleksander Nagler) jeszcze zanim udali się oni do Betlejem. Taniec i muzyka stały się symbolami ich niezwykłego narzeczeństwa, które dziś wielokrotnie stawiane jest za wzór dla małżeństw. W kolejnej scenie staliśmy się świadkami tajemnicy Zwiastowania (w roli Archanioła Anna Hnatowicz, anioły towarzyszące – Aleksandra Szmajdzińska, Gabriela Trojanowska, Gabriela Charzewska), które stało się początkiem niezwykłego proroctwa, zapowiadającego przyjście Mesjasza. Taniec z gwiazdą pozwolił przypomnieć pozostałych bohaterów tej biblijnej historii – mędrców ze Wschodu (Miłosz Beneturski, Alex Abrahamyan, Jakub Perliński), pastuszków (Bartosz Markowski, Dawid Mokbil, Oskar Ignasz) i anioły (Basia Grodzicka, Steffanie Stokwisz-Augusiak, Julia Gulin, Liwia Kowalska, Hania Marciniak, Lena Walczak, Nela Siatecka, Maja Wasielewska, Filip Zieliński, Filip Derucki, Aleksander Dyko, Alan Rybowicz, Szymon Boloz), którzy wędrowali za znakiem-symbolem, by stać się uczestnikami wypełniającej się przepowiedni. Symboliczny taniec z lilią, to poruszająca chwila narodzin Jezusa. Finałowa, taneczna scena i piosenka w wykonaniu chóru “Oto o północy” była wyrazem radości z powodu narodzin syna Boga.

Jak opowiedzieć niezwykłą historię o narodzinach Pana? My opowiedzieliśmy ją za pomocą fragmentów Ewangelii wg św. Łukasza (w roli Anioła – narratora Katarzyna Matusiak) i poezji, pieśni i kolęd w wykonaniu chóru lub solistów (w tej roli Karolina Markowicz i Tomasz Centkowski), tańca i symboli. Mamy nadzieję, że nasza interpretacja wprowadziła wszystkich w tajemnicę Świąt Bożego Narodzenia.

Po przedstawieniu głos zabrał Ksiądz Dyrektor Jacek Kędzierski, który powitał zgromadzonych na widowni rodziców. Podziękował uczniom-aktorom i chórowi oraz nauczycielom za przygotowanie przedstawienia. Oceniając występ zwrócił uwagę na balans zachowany między tradycją a nowoczesnymi środkami. Następnie wraz  z księdzem Adamem Zielińskim pobłogosławili opłatek. Tradycyjne życzenia dla społeczności szkoły zakończyły świąteczną Środę u Długosza.

Organizatorzy: Anna Taberska, Paulina Tokarska, Sylwia Pietrzak,  Tomasz Centkowski

Sylwia Pietrzak

Skip to content