XXI Dni Kultury Chrześcijańskiej – dzień 1

Pierwszy dzień XXI Dni Kultury Chrześcijańskiej w ZSK upłynął pod znakiem wyjścia do kina na seans dokumentalny „Jan Paweł II: Szukałem was…” oraz spotkania z p. Krzysztofem Ziemcem – dziennikarzem, który pełnił rolę przewodnika po filmie ukazującym pontyfikat Papieża Polaka.

O godz. 11:00 we włocławskim Multikinie młodzież klas 5-8 SP oraz I-IV LO, pod opieką wychowawców oraz nauczycieli wspierających, miała okazję zapoznać się z dziedzictwem pozostawionym przez Karola Wojtyłę, który pełniąc posługę jako papież Jan Paweł II przyniósł nadzieję, która odmieniła losy wielu narodów. Trwający ok. 1,5 h film ukazał różne etapy posługi w Kościele naszego ukochanego Ojca Świętego. Młodzież, dla której jest to już tylko postać historyczna, mogła zobaczyć jak Papież Polak otworzył Kościół na ludzi pielgrzymując do narodów różnych kultur, wyznań oraz przekonań politycznych. Widzowie mogli zobaczyć upadek komunizmu, troskę o los niewolonych i uciśnionych za sprawą biedy w Afryce i Meksyku, ponadczasową więź z młodymi prezentowaną podczas spotkań w ramach Światowych Dni Młodzieży oraz wcześniejsze zmiany soborowe, które nie byłyby możliwe, gdyby nie postawa dialogu, szacunku, troski, zdecydowanej obrony społecznej przestrzeni wiary oraz całkowite zawierzenie Bogu w obliczu oporu ludzkich serc, jakie przejawiał w trakcie swojego blisko 27-letniego pontyfikatu Jan Paweł II.

Następnym punktem na mapie duchowych rozważań było spotkanie w Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Reymonta 11/13. Kilka minut po godz. 13. Miało miejsce spotkanie, którego bohaterem był Krzysztof Ziemiec – wieloletni dziennikarz prowadzący na przestrzeni 20 lat swojej pracy w mediach ogólnokrajowych tak znane programy informacyjne jak Wiadomości, Panorama czy Teleexpress. Pan Krzysztof podczas wywiadu prowadzonego przez p. Katarzynę Zarzecką (mamę dwójki uczniów naszej szkoły) dzielił się z nami swoim doświadczeniem związanym z życiem, które zostało ukształtowane za sprawą słów Papieża Polaka. Przypomniał nam wszystkim, że chrześcijanin nie może być smutny, gdyż wierząc w zbawienie, oczekuje radości u kresu swego ziemskiego czasu. Wracając do lat młodości wspominał, iż długo wahał się między karierą dziennikarską i… aktorską (wielkie wrażenie wywarł na nim talent aktorski jaki przejawiał Roman Wilhelmi). Pomimo pierwotnego ukończenia studiów inżynierskich na Politechnice Warszawskiej, nie zrezygnował ze swych marzeń i podążył za głosem dziennikarskiego powołania kończąc pracownię radiową polsko-amerykańskiego studium dziennikarskiego.

Redaktor Ziemiec namawiał młodych długoszaków do bycia sobą, wbrew czasom, które wymuszają na człowieku pogoń za pieniądzem i pójściem na skróty. Wspomniał o papieskiej inspiracji, gdy w radiu usłyszał słowa z papieskiej wizyty na gdańskim osiedlu Zaspa, mówiące o tym, że każdy z nas ma swoje Westerplatte – zbiór wartości, których nieustannie trzeba bronić. „Wymagajcie od siebie nawet gdyby inni od was nie wymagali” – te słowa pan Krzysztof dedykował młodemu pokoleniu, które czekają dziś trudne wybory: bardziej być, czy więcej mieć, jak ujmował to Jan Paweł II. Jako osoba, która sama przeżyła dramatyczne chwile walki o życie, pan redaktor zaznaczył, że nawet złe doświadczenia umacniają nas wewnętrznie, jednak do wyciągnięcia niektórych wniosków, które z nich płyną, musimy dojrzeć z czasem, nabierając odpowiedniej perspektywy życiowej. Odnosząc się do negatywnego przekazu papieskiego w formie memów dostępnych we współczesnych mediach, przypomniał, że prawdziwy papież zjednał sobie szacunek i zaufanie milionów ludzi za sprawą swej autentyczności – czy to jako robotnik w czasie wojny, czy to jako poeta, czy wreszcie jako następca św. Piotra – Pielgrzym Narodów.

Na sam koniec nastąpiła sesja pytań skierowanych przez uczniów, na które Pan Krzysztof Ziemiec odpowiadał z wielką cierpliwością. Wspomniał o tym jak posiadanie rodziny wpływa na konieczność pójścia na kompromisy w kwestiach ambicji zawodowych, wspomniał o trudach pracy dziennikarskiej w postaci braku wolnego czasu w weekendy i święta oraz nacisków ze strony wydawców, widzów i rodziny. Podsumowując dzisiejsze trendy, zwrócił uwagę na problem hejtu, który każdego dnia w postaci szykan spotyka nas za to, że mamy odwagę mieć swoje zdanie, ale powinniśmy pamiętać, że „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Aby być autentycznymi, musimy często znaleźć w sobie siłę, aby iść pod prąd, gdyż podobnie jak w pracy dziennikarskiej – zainteresowanie budzą wyłącznie te rozmowy, które dają do myślenia i poddają w wątpliwość to, co obecnie jest lansowane jako uniwersalna wolność, która może być pułapką spłycającą sens naszego życia. 

Finałowym akcentem było wspólne zdjęcie, które wykonał mistrz oprawy technicznej oraz Administrator IT p. Krzysztof Jabłoński.

Świadectwo życia Jana Pawła II – Papieża Dialogu, oraz postawa pana redaktora Krzysztofa Ziemca, zwłaszcza kultura jego wypowiedzi oraz wielopłaszczyznowość odniesień papieskiego przesłania jakie przedstawił nam na przykładzie swojego dziennikarskiego rzemiosła, to ważna lekcja wytrwałości w dążeniu do celu oraz przykład tego, że wszystko jest możliwe, o ile znajdziemy w sobie odwagę, aby realizować nasze wewnętrzne powołanie. A wszystko to zaledwie wstęp do kolejnych spotkań ze świadkami papieskiego cudu przemiany oblicza tego świata…

Jakub Kostrzewski            

Skip to content