Ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży

Trzeciego dnia rekolekcji wielkopostnych zgromadziliśmy się w gościnnych murach kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Nasz rekolekcjonista – ks. Adam Kłonowski, w krótkiej konferencji podjął rozważania na temat sakramentu pokuty i pojednania.

Punktem wyjścia stały się ankiety wypełniane przez uczniów, w których długoszacy wypowiadali się np. na temat powodów unikania korzystania ze spowiedzi. Ks. Adam, odwołując się do własnego doświadczenia jako spowiednik i penitent przekonywał, że jedynym sposobem przezwyciężenia wstydu i lęku przed księdzem jest po prostu korzystanie z tego sakramentu. Innej drogi nie ma. Następnie, wobec Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, rekolekcjonista poprowadził rachunek sumienia, wskazując konkretnie przestrzenie, w których młody człowiek może przekraczać Dekalog. Czas adoracji był również szansą do osobistego doświadczenia Bożego Miłosierdzia u kratek konfesjonału.

Finałem rekolekcyjnej wędrówki była Eucharystia z ministrancką asystą naszych uczniów oraz śpiewem chóru szkolnego przygotowanego i poprowadzonego przez p. Tomasza Centkowskiego. Ks. Adam w homilii zachęcał do uczynienia kolejnego kroku naprzód w wierze, wyruszenia we wspaniałą przygodę z Jezusem, byśmy tak żyli, aby to inni pytali nas o Boga.

Przed błogosławieństwem przedstawiciele uczniów, wybiegając myślą do Wielkiego Czwartku – dnia ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, wypowiedzieli słowa wdzięczności i pięknych, głębokich życzeń wobec księży pracujących w Długoszu oraz księdza rekolekcjonisty.

Dziękując ks. Adamowi za poprowadzenie rekolekcji warto przywołać pozytywne opinie uczniów, którzy w tegorocznym rekolekcjoniście odnaleźli księdza radosnego, otwartego na innych, spontanicznego i wyróżniającego się dobrym kontaktem z młodzieżą. Dziękujemy również spowiednikom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w dobry i bezpieczny przebieg szkolnych rekolekcji.

ks. Marcin Ziółkowski

Skip to content