Matura 2024 – język angielski

Trzeci dzień zmagań maturalnych upłynął pod znakiem egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym – w naszej szkole był to dla aż 71 abiturientów język angielski (1 osoba wybrała język niemiecki, 1 język rosyjski).

Po pierwszych dwóch dniach, czwartkowe nastroje maturzystów były optymistyczne i wskazywały na bezproblemowy przebieg egzaminu sprawdzającego biegłość w zakresie tego najczęściej wybieranego na maturze języka obcego nowożytnego (270 510 zdających w skali całego kraju). Uśmiechy na twarzach zahartowanych już w maturalnych bojach maturzystów, oraz gwar wesołych rozmów w kolejce do sali egzaminacyjnej, napawały dopingujących swych podopiecznych anglistów nieopisaną radością.

O godz. 9:00 rozpoczęła się część pisemna trwająca 120 minut, w której do zdobycia było 60 pkt, z czego zdobycie zaledwie 18 gwarantuje już 30% stanowiące próg zdawalności. Podczas rozwiązywania arkusza uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami sprawdzającymi umiejętności rozumienia tekstów ze słuchu, tekstów pisanych, biegłego posługiwania się różnorodnym zasobem środków językowych, a także tworzenia krótkiego tekstu użytkowego sprawdzającego umiejętności relacjonowania, opisu czy też uzasadniania swojego wyboru i udzielania porad. Tegoroczna tematyka leksykalna zadań koncentrowała się na tak popularnych w codziennym życiu działach jak praca, dom, kultura czy podróżowanie i turystyka. Do napisania czekał na tegorocznych abiturientów wpis na blogu będący relacją z jednoosobowej wycieczki.

Wnioskując po komentarzach maturzystów wychodzących z sali egzaminacyjnej, możemy spodziewać się bardzo pomyślnych wyników… co nie zmienia faktu, iż z niecierpliwością oczekujemy już kolejnych dni zmagań maturalnych – tym razem sprawdzających umiejętności przedmiotowe w zakresie rozszerzonym, aby jak najszybciej dobrnąć do szczęśliwego końca tegorocznej sesji maturalnej!!!

Jakub Kostrzewski

Skip to content