Wystawa IPN dot. postaci płk. Ryszarda Kuklińskiego w auli ZSK

Biograficzna wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku o Ryszardzie Kuklińskim, gościła w auli Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku w dniach 21-29 maja. Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z historią, która bez wątpienia zapiera dech w piersiach.

Z początkiem II wojny światowej Sowieci zajęli pół Polski. Z chwilą, gdy się kończyła – kontrolowali pół Europy i nie zamierzali na tym poprzestać. Cel Układu Warszawskiego stanowiło rozpętanie III wojny światowej i zaprowadzenie systemu sowieckiego w całej Europie. Plany te zakładały poświęcenie PRL na ołtarzu komunizmu. W 1944r. 14-letni Ryszard Kukliński był świadkiem zagłady Warszawy. Trzy lata później w rocie przysięgi wojskowej ślubował “strzec wolności, niepodległości i mocy Rzeczypospolitej Polskie”. Gdyby doszło do eskalacji konfliktu nuklearnego, los, jaki dotknął stolicę Polski w czasie wojny, powtórzyłby się w sposób zwielokrotniony, obejmując nie tylko Polskę, ale i całą Europę. W głowie młodego oficera LWP, który początkowo wierzył w system komunistyczny i czuł się jego częścią, zacznie z czasem dojrzewać plan rzucenia rękawicy czerwonemu imperium.

Wystawę w auli szkolnej przygotował zespół historyków p. Anna Baranowska, p. Katarzyna Kwiatkowska i p. Bartosz Rygielski przy współpracy z p. wicedyrektor Bożeną Sobierajską.

Bartosz Rygielski

Skip to content