Długoszacy uczestniczyli w miejskiej procesji Bożego Ciała

W ostatni czwartek miesiąca maja przedstawiciele Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza uczestniczyli w miejskich obchodach uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, nazywanej w tradycji Bożym Ciałem. Obchody tej uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona we włocławskiej bazylice katedralnej. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Piotr Dykowski, a homilię wygłosił franciszkanin o. Mariusz Uniżycki – proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych. W słowie skierowanym do wiernych zebranych w katedrze kaznodzieja wyjaśnił znaczenie i sens obchodów uroczystości Bożego Ciała w kontekście całej historii zbawienia. Jako filozof i biblista zakonnik wskazał wielkość Boga jako Stwórcy i Pana wszechświata, który z miłości do ludzi zamieszkujących maleńką “niebieską kropkę” ukrył się w białej Hostii jako żywy i prawdziwy Bóg, który jest obecny w historii Kościoła i  każdego człowieka. I to Jemu, jako stworzenie niezdolne pojąć mocy i wielkości Stwórcy, winniśmy oddać chwałę, cześć i uwielbienie, idąc w procesji ulicami miasta.
Modlitwę podczas Mszy św. i  procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy ubogacił śpiew chóru katedralnego pod kierunkiem ks. Marcina Ziółkowskiego. Szkołę podczas uroczystości reprezentował poczet sztandarowy z opiekunem p. Rafałem Kurzępą, za którym w procesji szli uczniowie klas IV szkoły podstawowej oraz klas I liceum ogólnokształcącego ze swoimi wychowawcami, nauczyciele i pracownicy wraz z ks. dyrektorem Jackiem Kędzierskim.

Lidia Wiśniewska 

Skip to content