Uroczysta gala podsumowująca X edycję Międzynarodowego Konkursu “Słowo i tożsamość”

6 czerwca br. rozstrzygnięta została X edycja Międzynarodowego Konkursu ,,Słowo i tożsamość” organizowanego przez sąsiadujące z naszą szkołą Liceum im. Marii Konopnickiej.

Zadaniem konkursowym, podobnie jak w ubiegłym roku, było napisanie opowiadania o dowolnej tematyce, miało ono jednak zawierać zdanie: „ … i czuję tę wielką prawdę, że drobiazgi stanowią w sumie życie” (C. Dickens, Dawid Copperfield). Maria Danilewicz-Zielińska, której twórczość była upamiętniona w tym konkursie, opatrzyła tym mottem swoją powieść pt. ,,Dom”.

Wyniki konkursu okazały się być niezwykle pomyślne dla naszej uczennicy (a właściwie już absolwentki), Lidii Orłowskiej (maturalna kl. IVB). Lidka zajęła II miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych za swoje opowiadanie ,,Lodowe piekło”. Warto podkreślić, że to już drugi sukces naszej uczennicy w tym konkursie – w zeszłorocznej edycji zajęła III miejsce.

Konkurs miał popularyzować twórczość Marii Danilewicz-Zielińskiej, która mieszkała w młodości w Aleksandrowie Kujawskim. Gala pokonkursowa odbyła się w Centrum Kultury Browar B. Laureatów, ich opiekunów i zaproszonych gości powitał wicedyrektor LMK dr Miłosz Kłobukowski. Natomiast życiorys  wybitnej Kujawianki, która zajęła się badaniem twórczości emigracyjnych autorów, został zebranym przypomniany przez dr. Marcina Lutomierskiego, prof. UMK. Nagrody wręczała Dyrektor LMK Pani Aneta Jaworska, która jako polonistka była wraz z dr. Kłobukowskim organizatorką konkursu.

Na zakończenie pragnę dodać, iż było mi niezmiernie miło towarzyszyć Lidii w różnych konkursach literackich przez cztery lata liceum. Nasza uczennica wykazywała od początku talent literacki, który szczęśliwie rozwinęła w Długoszu. Życzę jej sukcesów na wymarzonych studiach i niegasnącej pasji do pisania i dobrej literatury. Mam również nadzieję, że nasi uczniowie zainspirują się starszą koleżanką i spróbują swoich sił w konkursach literackich.

Aleksandra Michalak-Góralska

Skip to content