Wyniki V Włocławskiego Konkursu Humanistyczno-Przyrodniczego

W środę, 12 czerwca 2024 r. w szkolnej bibliotece miało miejsce wręczenie nagród laureatkom V Włocławskiego Konkursu Humanistyczno-Przyrodniczego, który w tym roku poświęcony był życiu i twórczości Stanisława Lema.

I miejsce zajęła Marta Bychowska, która w kwietniu była jeszcze uczennicą klasy IV A LO, a obecnie, po maturalnych zmaganiach, cieszy się najdłuższymi wakacjami, ale bynajmniej, Marta nie traci czasu. Wczoraj wróciła z Niepokalanowa, gdzie uczestniczyła w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, a w najbliższym czasie wyjeżdża ewangelizować dzieci. Serdecznie gratulujemy Marcie I miejsca w naszym konkursie oraz niezwykłej aktywności i życzymy wymarzonej kariery naukowej.

Wyróżnienie w naszym konkursie otrzymała Martyna Pajęcka uczennica klasy I B LO. Martynie równie serdecznie gratulujemy i życzymy udanych wakacji i sukcesów w kolejnych klasach liceum.

Uczestnicy V Włocławskiego Konkursu Humanistyczno-Przyrodniczego mieli okazję lepiej poznać bohatera tegorocznej edycji – Stanisława Lema, który urodził się we wrześniu 1921 r. we Lwowie, a zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie. Polski pisarz fantastyki naukowej zadebiutował w 1951 r. powieścią Astronauci. Jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem. W pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem science fiction. Otrzymał kandydaturę do Literackiej Nagrody Nobla, a jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego. Ukończył medycynę, ale nigdy nie podjął pracy jako lekarz. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Jego książki, opowiadania i pomysły stanowiły podstawę wielu adaptacji filmowych i telewizyjnych. Jest autorem takich książek, między innymi, jak:

Solaris, Cyberiada, Opowieści O Pilocie Pirxie, Pamiętnik znaleziony w wannie, Bajki robotów, Wysoki Zamek. Dzięki darczyńcy, panu Maciejowi Ziółkowskiemu, kolekcja książek Stanisława Lema dostępna jest w naszej bibliotece.

Wielu znawców twórczości autora wskazuje na ukazujące się w jego książkach z XX wieku koncepcje bardzo zbliżone do ebooków, audiobooków, tabletów, gry „Sims”, druku 3D, wirtualnej rzeczywistości czy nanotechnologii, czyniące Lema prawdziwym wizjonerem.

A ten fragment o edukacji w przyszłości zawarty w książce Stanisława Lema z 1984 r. pt. Pokój na Ziemi pozostawiam Państwu na koniec artykułu pod rozwagę…

„Dobrobyt, rozszalały po przeprowadzce zbrojeń na Księżyc, miał, w połączeniu z automatyzacją przemysłu, dość ponure skutki. Russell zwał je epoką jaskiniowej elektroniki. Szerzył się analfabetyzm, tym bardziej, że nawet czeku nikt już nie musiał umieć podpisać, skoro wystarczał odcisk palca, a resztą zajmowały się komputerowe czytniki.[…]

W większości przodujących państw zniesiono przymus szkolnej oświaty. “Dzieckiem być” – głosiła doktryna deskolaryzacji – “to tyle, co być skazanym na codzienne uwięzienie w celi tortur psychicznych przezwanych nauczaniem”. Tylko wariatowi potrzebna jest wiedza, ile koszul męskich można uszyć z osiemnastu metrów perkalu, jeśli na jedną koszulę wychodzi 7/8 metra… Tak samo zbędne są wiadomości o królach, wojnach, podbojach, wyprawach krzyżowych i wszelkich innych świństwach prehistorii. Geografii najlepiej uczą podróże. Trzeba tylko orientować się w cenach odpowiednich biletów oraz w rozkładzie lotów.

Po co obce języki, skoro dość wetknąć do ucha minitranslatorek? Nauki przyrodnicze deprymują i deprawują młodociane umysły… Zresztą kto jako rodzic ma przemożną chętkę kształcenia dziatwy, załatwia to swoim domowym terminalem. Lecz odkąd Sąd Najwyższy orzekł, iż dzieciom tak staroświecko myślących osób przysługuje prawo apelacji od taty i mamy, rodzinno-domowe nauczanie, również terminalowe, zeszło do podziemi…”

Organizatorki konkursu:

Sławomira Lewandowska i Aleksandra Michalak – Góralska

Skip to content