Uroczystości upamiętniające Henryka Sokołowskiego – malarza, rysownika, pedagoga Gimnazjum im ks. Jana Długosza we Włocławku

„Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście…”

W dniu wspomnienia liturgicznego bł. Michała Kozala, włocławskiego biskupa męczennika, nasi wolontariusze oraz młodzi artyści pod opieką pani Bożeny Sobierajskiej uczestniczyli we Mszy świętej w intencji Henryka Sokołowskiego z okazji 133. rocznicy jego urodzin.

Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Adam Zieliński, który w homilii przybliżył zgromadzonym męczeńską śmierć błogosławionego Michała Kozala oraz krótkie, ale intensywne, życie artystyczne Henryka Sokołowskiego – artysty malarza, rysownika i pedagoga. Nauczyciela Gimnazjum im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Wolontariusze bardzo aktywnie uczestniczyli w Eucharystii. Witold Przewozikowski pełnił służbę ołtarza, czytanie odczytał Bartłomiej Burakowski, psalm wykonali Oliwia Fydryszewska i Mateusz Juralewicz, a inni wolontariusze włączyli się także w modlitwę wiernych. Po zakończonej Mszy Świętej wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Następnie delegacja uczniów, wraz z piszącą te słowa, udała się na cmentarz komunalny we Włocławku, gdzie na nagrobku artysty złożono kwiaty i odmówiono modlitwę.

Kolejnym punktem dnia była uroczysta gala wręczenia nagród i dyplomów laureatom oraz uczestnikom I Pleneru Malarskiego im. Henryka Sokołowskiego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością pani Kalina Ciesielska i pan Adam Zapora, włocławscy artyści zawodowo związani z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Po powitaniu gości oraz uczestników pleneru, i po wprowadzeniu  w klimat spotkania, prowadzący Adrianna Górczyńska i Bartłomiej Burakowski zaprosili wszystkich do wysłuchania koncertu dedykowanego artyście z okazji 133. rocznicy jego urodzin. W koncercie wystąpili: Helena Brzezińska z urokliwie zaśpiewaną piosenką “Radość najpiękniejszych lat”, Julian Wojciechowski przy własnym akompaniamencie gitary oraz przy akompaniamencie fortepianu pana Tomasza Centkowskiego, wykonując utwór „Pamiętajcie o ogrodach”, a także Antonina Uzarczyk wykonała na flecie prostym  utwory Fryderyka Chopina.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Kapituły Konkursowej – pan Adam Zapora, który w serdecznych słowach i ze wzruszeniem podziękował pani wicedyrektor Bożenie Sobierajskiej za pomysł i organizację tego wyjątkowego dnia upamiętniającego artystę malarza i pedagoga naszej szkoły. Po jego przemówieniu odczytano protokół posiedzenia kapituły konkursowej I Pleneru Malarskiego im. Henryka Sokołowskiego i wręczono nagrody oraz dyplomy laureatom konkursu. Protokół posiedzenie Kapituły Konkursowej I Pleneru Malarskiego im. Henryka Sokołowskiego

W dniu 5 czerwca 2024 roku odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursowej I Pleneru Malarskiego im. Henryka Sokołowskiego. Celem Pleneru było:

 • Zapoznanie i propagowanie twórczości artystycznej Henryka Sokołowskiego malarza artysty, nauczyciela Gimnazjum im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 • Wymiana doświadczeń między uczestnikami konkursu.
 • Organizacja wystawy na której zostaną zaprezentowane najlepsze prace uczestników konkursu.

Kapituła Konkursowa dokonała wyboru prac plastycznych w dwóch  kategoriach wiekowych: klasy V-VII oraz  liceum. Obradom Kapituły przewodniczył Pan Adam Zapora Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej  w skład Kapituły weszła Pani Kalina Ciesielska Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej; W Plenerze wzięło udział 33 uczestników. Plener odbył się w Parku im. Henryka Sienkiewicza.

 Wyniki I Pleneru Malarskiego im. Henryka Sokołowskiego

Kategoria liceum

 • I miejsc – Aleksandra Babis
 • II miejsce –  Jędrzej Pilip
 • III miejsce – Bartłomiej Burakowski kl. IB LO

Kategoria kl. V- VII

 • I miejsc – Gabriela Małachowska kl. 5a
 • II miejsce – Olga Bąbińska kl. 5a
 • III miejsce – Jakub Perliński kl. 5b

Wyróżnienia

 • Manfred Romer – kl. 7a
 • Wojciech Grochocki – kl. 7a
 • Adrianna Górczyńska kl. 7c
 • Aleksander górczyński kl. 7c

Prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej

 • Agata Andrzejewska kl. 5a
 • Michał Stocki kl. 5a
 • Lena Duda kl. 5a
 • Miłosz Sikora kl. 5a
 • Kryspin Łuczak kl. 5a
 • Wiktoria Kijewska kl. 6c
 • Maria Darowska kl. 6c
 • Karolina Mazurek kl. 7a
 • Aleksandra Wędrowska kl. 7a
 • Gabriela Wiśniewska kl. 7a
 • Agata Szteinke kl. 7c
 • Martyna Jaskóła kl. 7c
 • Helena Józwiak kl. 7c
 • Hanna Linard kl. 7c
 • Maria Bińczarska kl. 7c
 • Klaudia Grzelak kl. 6c
 • Izabela Adamska kl. 6c
 • Aleksandra Szymańska kl. 5b
 • Aleksandra Hnatowicz kl. 5b
 • Tymon Łuczak kl. 7a
 • Marcel Kotarski kl. 7a
 • Zofia Kulińska kl. 7b
 • Gabriela Trojanowska kl. 7b

Pisząca te słowa na zakończenie uroczystości podkreśliła, że przypomnienie na kartach współczesnej historii szkoły artysty związanego ze szkołą, było dla niej wielkim zaszczytem. Wyjątkowość artystyczna Henryka Sokołowskiego sprawia, iż pozostaje on inspirującą postacią, której prace są ważnym elementem lokalnego dziedzictwa artystycznego. Jego życie i twórczość świadczą o pasji do sztuki i są utrwaleniem na obrazach piękną pejzażów kujawskich. Autorka tych słów podziękowała Kapitule Konkursowej, gościom, uczestnikom pleneru oraz artystom zaangażowanym w koncert. Wyraziła szczególne uznanie pod adresem absolwentów – Tomasza Wojciechowskiego i Adama Babisa za długoletnią pomoc przy obsłudze sprzętu na uroczystościach. Z serdecznością zaprosiła wszystkich do udziału w drugiej edycji pleneru w kolejnym roku szkolnym.

Bożena Sobierajska – organizator wydarzenia artystycznego związanego z malarzem Henrykiem Sokołowskim

Skip to content