Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

W piątkowy poranek 21. czerwca uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku po raz ostatni zebrali się w pełnym gronie, aby podziękować za mijający rok szkolny 2023/2024.

Licealiści rozpoczęli ceremonię rozdania świadectw najwcześniej, gdyż już o godz. 8:00 w dolnej sali gimnastycznej Dużego Długosza miało miejsce wręczenie świadectw z czerwonym paskiem, na które w tym roku zapracowało ponad pięćdziesięcioro licealistów. Ksiądz Dyrektor Jacek Kędzierski podziękował uczniom za wspólny rok nauki, a następnie, w towarzystwie Pani Wicedyrektor Urszuli Brykalskiej oraz w asyście poszczególnych wychowawców klas wręczył świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy gratulacyjne oraz nagrody książkowe uczniom, którzy osiągnęli swą rzetelną pracą średnią ocen co najmniej 4.75 oraz uzyskali min. bardzo dobrą ocenę z zachowania.

Miłym akcentem było również wręczenie listu gratulacyjnego, nadesłanego przez Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty, Pani Monice Bińczarskiej – nauczycielce matematyki w Długoszu, w uznaniu jej wybitnych zasług za przygotowanie uczniów, którzy osiągnęli wyróżniające wyniki w ramach Wojewódzkiego Kuratoryjnego  Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.

Następnie uczniowie Dużego i Małego Długosza udali się do bazyliki katedralnej, gdzie w uroczystej mszy świętej o godz. 9:00 cała wspólnota szkolna dziękowała za ogrom darów, łask i błogosławieństw, które spłynęły na nas w tak szybko minionym roku szkolnym. Na początku eucharystii ks. dr Jacek Kędzierski powitał zebranych, na czele z głównym celebransem – JE ks. bp. Krzysztofem Wętkowskim, i podziękował uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za trud edukacyjno-wychowawczy poniesiony w tym roku, prosząc o szczerą modlitwę w formie eucharystycznego dziękczynienia. Ksiądz Dyrektor wspomniał również o peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który w roku jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej gościł również w naszej szkole.

W trakcie homilii ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski odniósł się do wartości jaką niesie ze sobą postawa wdzięczności, której w dzisiejszych czasach, niestety, tak często brakuje w naszym doczesnym życiu. Wiele rzeczy uznajemy za takie, które się nam należą, a życie z ludźmi zobowiązuje nas do szczególnych wyrazów wdzięczności względem naszych bliźnich. Nawiązując do słów ewangelii, Jego Ekscelencja przywołał pojęcie skarbu, który dla ludzi może mieć postać zdrowia, wiedzy lub miłości, lecz jest to zaledwie jego ziemski wymiar, który czasami może oddalać od Boga, gdy z tego zasobu wykluczamy wiarę. Jezus radzi gromadzić skarby na przyszłość, których ani mól ani rdza nie naruszą – skarbem tym jest zdolność do czynienia bezinteresownego dobra, odwaga do dokonywania uczynków za które nie będziemy oczekiwać doczesnych oznak wdzięczności. Prawe uczynki i dobroć jaką świadczymy staną się dla nas wartościami nieprzemijającymi właśnie wtedy, gdy nie będziemy oczekiwać za nie jakiejkolwiek wzajemności.

Na zakończenie eucharystii, Ksiądz Dyrektor podziękował księdzu biskupowi za obecność, modlitwę i troskę, zwłaszcza tę nie zawsze na pierwszy rzut oka widoczną ludzkim okiem. Następnie Jego Ekscelencja wręczył medale za szczególne osiągnięcia w całym cyklu edukacyjnym dla uczniów jedynej w tym roku klasy 8 SP. Nagrodzeni zostali:

  • Bartosz Stasiński (Medal za najwyższą frekwencję w całym cyklu edukacyjnym 2019-2024),
  • Adam Gruberski (Medal za najwyższe wyniki w całym cyklu edukacyjnym 2019 – 2024).

Po eucharystii licealiści udali się do auli Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie na scenie nastąpiło wręczenie pozostałych świadectw dla uczniów klas I-III LO. Uczniowie szkoły podstawowej kl. 5-8 SP przeszli do budynku Dużego Długosza, gdzie w dolnej sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez p. Katarzynę Lewińską. Po niej nastąpiło wręczenie świadectw z czerwonym paskiem, które ks. dyr. Jacek Kędzierski wręczał wraz z Panią Wicedyrektor Bożeną Sobierajską w towarzystwie wychowawców klas. Po zakończeniu części oficjalnej, pozostali uczniowie przeszli do sal lekcyjnych, gdzie otrzymali świadectwa promocyjne.

Nadchodzi czas zasłużonego, wakacyjnego wypoczynku, na który wszyscy czekaliśmy już z nieskrywanym utęsknieniem. Niech będzie to pora bezpiecznego wypoczynku, realizowania codziennych pasji w atmosferze beztroskiego relaksu, ale nie zapominajmy też o kondycji duchowej i odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.

Jakub Kostrzewski

Skip to content