Dnia 18. lutego 2025 roku w dolnej sali gimnastycznej odbyło się wyjątkowe spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej (klasy 5-8) oraz Liceum (klasy I-IV).
Pierwszym punktem programu było świadectwo pielgrzymów Camino, które przedstawili ks. dr Adam Kłonowski oraz p. Milena Szałkowska, opowiedzieli oni o swojej drodze, dzieląc się fotografiami, doświadczeniami, refleksjami oraz duchowymi przeżyciami związanymi z wędrówką szlakiem św. Jakuba. Ich opowieść poruszyła słuchaczy, ukazując zarówno trudności pielgrzymowania, jak i głęboką radość płynącą z tego wyjątkowego doświadczenia Boga w codzienności, a także skłoniła do zadania kilku ciekawych pytań.
Następnie p. Milena Szałkowska kontynuowała swoje świadectwo, opowiadając o swoim nawróceniu, drodze wiary, trudnościach, jakie napotkała m. in. podczas pracy w show-biznesie. Świadectwo Pani Mileny miało na celu skłonić uczestników do refleksji nad własną duchowością.
Po Uwielbieniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Mój Anioł Stróż”, organizowanego przez bibliotekę szkolna z nauczycielem plastyki – p. wicedyrektor Bożeną Sobierajską. Jego głównym celem było zachęcenie uczestników do twórczego wyrażenia wizji swojego Anioła Stróża. Konkurs skierowany był do uczniów Szkoły Podstawowej (klasy 5–8) oraz Liceum (klasy I–IV) z podziałem na dwie kategorie wiekowe. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody w postaci kart upominkowych do sieci sklepów Empik ufundowanych przez Dyrekcję szkoły. Prace były oceniane przez jury – organizatorów: p. wicedyrektor Bożenę Sobierajską – nauczyciela plastyki, p. Lenę Chmielewską – nauczyciela bibliotekarza, p. Małgorzatę Golubińską – nauczyciela bibliotekarza. Konkurs „Mój Anioł Stróż” nie tylko rozbudził wyobraźnię, ale także stał się inspiracją do refleksji nad rolą opieki i wsparcia w życiu każdego człowieka. Różnorodność prac ukazała ogromną kreatywność uczniów i pokazała, że sztuka może być narzędziem do wyrażania emocji oraz duchowych przeżyć. Wyróżniono i nagrodzono uczniów, którzy w swoich pracach najlepiej oddali temat opieki aniołów w codziennym życiu. Był to radosny moment, w którym doceniono kreatywność i zaangażowanie młodych artystów.
- SP
- I miejsce – Gabriela Małachowska 6a
- II miejsce – Kornelia Idryan 8c
- III miejsce – Oliwier Agaś 5b
- LO
- I miejsce – Faustyna Rutkowska IV B
- II miejsce – Bartłomiej Burakowski II B
- III miejsce – Wiktoria Pilaszewska I AB
O godzinie 10:00 uczestnicy wydarzenia zgromadzili się na najważniejszą część spotkania – Mszę Świętą połączoną z uwielbieniem. Liturgii przewodniczył ks. Adam Zieliński, a słowo skierowane do młodzieży wygłosił ks. Adam Kłonowski. Był to czas modlitwy, wspólnego śpiewu oraz duchowego umocnienia poprzez adorację Najświętszego Sakramentu. Podniosła atmosfera i zaangażowanie uczestników sprawiły, że Msza Święta stała się wyjątkowym momentem, jednoczącym wszystkich obecnych. Oprawę muzyczną Mszy Świętej i uwielbienia opracowała p. Antonina Ratajczyk – nauczyciel muzyki i ks. Marcin Ziółkowski – katecheta ZSK.
Ostatnim punktem tego intensywnego w duchowe rozważania dnia był spektakl zatytułowany „Zamek Wewnętrzny” przygotowany przez Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN. Była to niezwykła opowieść o duchowych rozważaniach dotyczących niezwykłości ludzkiej duszy prowadzonych przez św. Teresę z Ávili (św. Teresę od Jezusa). Niezwykła oprawa świetlno-dźwiękowa oraz pełna ekspresji aktorskiej gra odtwórczyni głównej roli p. Marzeny Malkowicz przeniosły zebranych w pełną mistycznego zachwytu rzeczywistość rozważań sakralnych, w których analizie poddano piękno duszy, ludzką ułomność w dostrzeganiu jej pełnego piękna, konieczność nieustannego zgłębiania jej złożoności oraz afirmację miłosiernej, a zarazem przeszywającej ludzkie jestestwo łaski płynącej prosto z serca Jezusowego.
Dzisiejsze wydarzenia było nie tylko okazją do wysłuchania inspirujących świadectw, ale także momentem wspólnotowej modlitwy i refleksji nad wiarą.
Lena Chmielewska – nauczyciel bibliotekarz,
organizator XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej