“Medyczna środa”

W dniu 25.10.2017r. chętni uczniowie klas IB, IC, II C liceum oraz IIa gim. wraz z opiekunami:  p. Arkadiuszem Różańskim i p. Agatą Jankowską-Pakulską, uczestniczyli w wykładzie pt. „Współczesne osiągnięcia w dziedzinie przeszczepiania narządów i tkanek na świecie, w Polsce i w województwie kujawsko-pomorskim”, poprowadzonym przez panią dr n. med. Aleksandrę Woderską, pod czujnym okiem profesora dr. hab. med. Zbigniewa Włodarczyka z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. Wykład odbył się w auli Collegium Medicum w Bydgoszczy. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały przykłady i osiągnięcia polskich ośrodków transplantologii w kontekście Europy i świata. Z dumą słuchaliśmy o spektakularnych przeszczepach, dokonanych po raz pierwszy na świecie przez polskich lekarzy. Naprawdę, mamy się czym pochwalić! Przykład transplantacji twarzy mężczyźnie, podany jako jedyne możliwe wyjście w uratowaniu życia człowieka, przyprawił wszystkich o dreszcze. Słuchacze mieli również okazję zobaczyć na własne oczy i wysłuchać osoby, która oddała swoją nerkę w tzw. przeszczepie krzyżowym. Niestety, z powodu ograniczeń czasowych, prelegentka nie mogła odpowiedzieć na wszystkie nurtujące słuchaczy pytania związane z transplantacjami narządów i tkanek. W związku z tym, zadowoleni z udziału w wykładzie, ale z pewnym niedosytem, wróciliśmy do Włocławka. Uczennice na początku naszej wyprawy zażartowały, że jedziemy na „magiczną środę”. Słuchając wykładu pani doktor, faktycznie można powiedzieć, że to, czego dokonują zespoły lekarzy podczas przeszczepiania narządów czy tkanek, ma w sobie coś z magii i cudu. Przecież są to sytuacje, gdy podarowane zostaje komuś życie – nowe, lepsze i bardziej komfortowe. Czyż nie jest to magiczne?

Agata Jankowska-Pakulska

Skip to content