Święty Michał Archanioł we Włocławku

W poniedziałek 9 kwietnia 2018 roku, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kopia figury Świętego Michała Archanioła z Gargano dotarła do Włocławka. Społeczność Długosza wraz z mieszkańcami Włocławka uczestniczyła w powitaniu figury na Placu Wolności i modlitewnym skupieniu w bazylice katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jako pierwszy, czcigodny znak obecności Świętego Michała powitał Pasterz naszej diecezji, ks. bp Wiesław Alojzy Mering, który przewodniczył „anielskiej” liturgii o godzinie 18:00. Peregrynacja figury odbywa się z udziałem kapłanów ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła na Górze Gargano we Włoszech.

Na powitanie odbyła się uroczysta procesja do bazyliki katedralnej: duchowieństwa, sióstr zakonnych, kleryków, władz samorządowych i wiernych świeckich. Towarzyszyły jej liczne poczty sztandarowe, wśród których nie mogło zabraknąć tych z naszej szkoły. Z radością wszyscy zgromadzeni w świątyni połączyli swoje głosy z głosem Księcia Niebieskiego i Obrońcy Wiernych, by wychwalać Boga przez Niepokalane Serce Maryi.

Na koniec Mszy Świętej ks. Biskup poprowadził akt zawierzenia Świętemu Michałowi całej diecezji włocławskiej. Niewątpliwie dla naszej diecezji nastał czas mocy i łaski związany z peregrynacją figury po licznych parafiach. W ramach uroczystości peregrynacyjnych wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci. Będzie również możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego.

Figura Bożego Ministra to wierna kopia figury wykonanej w 1507 r. przez rzeźbiarza Andreo Contucciego. Ma ona wysokość 130 cm i wykonana została z białego marmuru. Przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan, ukazany pod postacią potwora o twarzy małpy, udzie kozła, pazurach lwa i ogonie węża. Święty Michał przedstawiony jest jako uśmiechnięty młodzieniec o kręconych włosach, w żołnierskiej zbroi, z szerokim, opadającym na ramiona płaszczem.

Sanktuarium Świętego Michała Archanioła, skąd pochodzi figura, powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie niepoświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, wśród których miejsce zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wyprosić.

Skoro Święty Michał nas odwiedził, może warto by odwiedzić Go również –  we Włoszech?

ks. Marcin Lewandowski

fot. K. Tatar

Powitanie figury

Msza Święta

Skip to content