Łączymy naukę z zabawą – II turnus półkolonii „Przez kraje i kontynenty z Długoszem” za nami

Od poniedziałku do soboty, w dniach 20-25 sierpnia 2018 w gmachu Długosza przy ul. Łęgskiej 26 odbył się drugi turnus półkolonii „Przez kraje i kontynenty z Długoszem” współfinansowanych ze środków Fundacji „Anwil dla Włocławka”. W organizowanych przez nas półkoloniach wzięły udział dzieci w wieku od 7 do 13 lat nie tylko z Zespołu Szkół Katolickich, ale także z wielu innych włocławskich placówek.

Każdego dnia uczestnicy półkolonii schodzili się do „dużego Długosza” znacznie szybciej niż zaplanowano, nie mogąc już doczekać się kolejnych atrakcji. Przybyłych uczniów wraz z rodzicami witali organizatorzy w osobach pani Sylwii Pietrzak – współautorki wniosku grantowego i autorki programu półkolonii, pana Jakuba Kostrzewskiego, który opiekował się uczestnikami we wszystkie dni od rana do późnego popołudnia oraz pana Konrada Trokowskiego – współautora wniosku i pełniącego obowiązki kierownika wypoczynku, obecnego również przez cały czas. Pierwszego dnia rodzice i uczestnicy zapoznali się ze szczegółowym regulaminem półkolonii i planem zajęć oraz złożyli podpisy pod odpowiednimi dokumentami. Codziennie rano uczniowie udawali się do szkolnej auli zlokalizowanej na najwyższym piętrze gmachu Długosza. Tam czekała już na nich pani Sylwia Pietrzak, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiała kierunek „podróży” oraz plan na dany dzień. Ostatnim stałym porannym punktem dnia było śniadanie spożywane w naszej stołówce pod opieką nauczycieli, natomiast wczesnym popołudniem wszyscy jedliśmy pyszny obiad.

Program zajęć w poszczególne dni był zróżnicowany i odpowiadał kierunkowi podróży, w którą zabieraliśmy uczestników. Uczniowie zostali podzieleni na pięć grup i w takiej konfiguracji uczęszczali na zajęcia. W poniedziałek, 20 sierpnia, udaliśmy się do Francji, Niemiec i Danii, a zatem nie mogło zabraknąć zajęć z klockami Lego, przeprowadzonych przez panią Gabrielę Goszcz i spotkania z językiem niemieckim, przygotowanego przez panią Annę Waśkiewicz i pana Andrzeja Przybylskiego wraz z uczniami. Pani Marta Pankiewicz zapoznała uczniów z najciekawszymi faktami związanymi z omawianymi krajami, a pani Sylwia Pietrzak zabrała uczestników w podróż śladami Juliusza Verne”a. W ramach relaksu pomiędzy zajęciami programowymi uczniowie mieli możliwość pograć w gry edukacyjne pod opieką pana Jakuba Kostrzewskiego.

We wtorek, 21 sierpnia, wirtualnie odwiedziliśmy Rosję, Turcję i Bangladesz. Po śniadaniu uczniowie w grupach wzięli udział w zajęciach z języka rosyjskiego, przygotowanych przez panią Katarzynę Kwiatkowską, kolorowali Matrioszkę pod czujnym okiem pani Sylwii Pietrzak, uczyli się kaligrafii bengalskiej z panem Jakubem Kostrzewskim, poznawali ciekawostki o Azji wraz z panią Ewą Bieniek, a także brali udział w zajęciach ruchowych z panem Andrzejem Gołębieskim. Następnie wszyscy udaliśmy się do kina na film „Iniemamocni 2” pod opieką wszystkich nauczycieli prowadzących zajęcia oraz pani Gabrieli Goszcz. Projekcja bardzo się uczniom podobała,  zwłaszcza, że większość z nich widziała pierwszą część tego filmu. Po powrocie z kina zjedliśmy obiad, a potem zagraliśmy długi mecz piłki nożnej z udziałem pana Jakuba Kostrzewskiego i pana Konrada Trokowskiego. Warto zauważyć, że nauczyciele nie byli głównymi aktorami tego widowiska, a umiejętności piłkarskie naszych podopiecznych były naprawdę wysokie.

W środę, 22 sierpnia, skupiliśmy się na Polsce i Włocławku. Po śniadaniu ruszyliśmy w bardzo długą i niezwykle interesującą pieszą wycieczkę po mieście. Głównym przewodnikiem oraz osobą odpowiedzialną za trasę i atrakcje był pan Andrzej Gołębieski. Uczestniczy wycieczki odwiedzili Centrum Kultury Browar B. biorąc niespodziewanie udział w rozpoczęciu wydarzenia kulturalnego dla seniorów, a także zwiedzili Klub „Stara Remiza”. Zmęczeni wróciliśmy na obiad, a dzień zakończyliśmy kolejnym meczem piłkarskim.

Czwartek, 23 sierpnia, poświęcony był krajom Ameryki Północnej, a w szczególności Kanadzie, Stanom Zjednoczonym i Haiti. Pod kierunkiem pani Bożeny Sobierajskiej uczniowie przygotowali plastyczny przewodnik po tym ostatnim państwie, a pani Marta Pankiewicz zapoznała uczestników z ciekawostkami dotyczącymi omawianych krajów. Nie zabrakło również zajęć ruchowych pod opieką pani Joanny Kinasiewicz i pana Andrzeja Gołębieskiego oraz zajęć plastycznych przygotowanych i prowadzonych przez panią Gabrielę Goszcz. Głównym punktem tego dnia było jednak wyjście do kręgielni i na bilard pod opieką grupy nauczycieli, którzy zdecydowanie najaktywniej włączyli się w półkolonie „Przez kraje i kontynenty z Długoszem”. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość pograć w kręgle i spróbować swoich sił na stole bilardowym. Dzięki zdolnościom negocjacyjnym pani Sylwii Pietrzak zdobyliśmy vouchery na kręgle, które wykorzystaliśmy jako nagrody ostatniego dnia półkolonii. Po powrocie do szkoły, a jeszcze przed obiadem, odbyła się druga tura zajęć programowych. Dzień zakończyliśmy, jak łatwo się domyślić, meczem piłki nożnej.

W piątek, 24 sierpnia, odwiedziliśmy Australię i Oceanię, dając naszym uczestnikom możliwość spędzenia całego dnia na zajęciach programowych w szkole. Nauczyciele przygotowali zajęcia taneczne, muzyczne, ruchowe i sportowe, ciekawostki związane z najmniejszym kontynentem świata, zajęcia plastyczne oraz gry edukacyjne. Po obiedzie tradycyjnie zagraliśmy w piłkę nożną na boisku szkolnym.

Ostatni dzień naszych półkolonii, czyli sobota, 25 sierpnia, stanowiła swoiste podsumowanie wiedzy i umiejętności, które uczestnicy mieli możliwość zdobyć podczas zajęć w trakcie pięciu poprzednich dni. Przygotowaliśmy aż 24 stanowiska gry terenowej dla uczniów, a ich tematyka była niezwykle zróżnicowana. Najciekawsze i zarazem najtrudniejsze zadania czekały uczestników ze strony pani Joanny Kinasiewicz (trzy minuty siedzenia bez ruchu), pana Jakuba Kostrzewskiego, pani Marty Pankiewicz, pani Gabrieli Goszcz i pani Joanny Karwowskiej, którzy zmuszali uczniów do intensywnego wysiłku umysłowego i fizycznego oraz ze strony pana Konrada Trokowskiego, kiedy to uczestnicy układali nazwy krajów z rozsypanki literowej czy też musieli pięciokrotnie trafić do plastikowanego kosza gumową piłką. Zabawy, śmiechu i ciekawych wydarzeń było co niemiara. Najszybsza uczestniczka ukończyła zmagania w czasie 125 minut, a wszystkie zadania do pory obiadu zaliczyło łącznie tylko dwudziestu uczniów. W tym miejscu chcemy bardzo podziękować ośmiu uczniom klasy 2a naszego gimnazjum oraz IC naszego liceum za nieocenioną pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu gry terenowej.

Przed kolejnym, ostatnim już meczem piłkarskim, odbyła się mała gala podsumowująca nasze półkolonie, prowadzona przez panią Gabrielę Goszcz i panią Joannę Karwowską. Najlepsi uczestnicy otrzymali zaproszenie na kręgle, ale nikt nie wyszedł z auli Długosza z pustymi rękoma. Każdy uczestnik obecny na podsumowaniu otrzymał pamiątkowy dyplom podpisany przez Księdza Dyrektora Jacka Kędzierskiego oraz karty piłkarskie, zakładkę do książki i notesik. Wielu uczestników żałowało, że półkolonie tak szybko się skończyły.

W imieniu wszystkich 25 nauczycieli „małego” i „dużego”Długosza, którzy włączyli się w przygotowanie i realizację półkolonii „Przez kraje i kontynenty z Długoszem”, składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za perfekcyjne zachowanie dzieci podczas zajęć oraz ich sumienność, ambicję i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że ze wszystkimi spotkamy się niedługo w murach Długosza lub przynajmniej podczas kolejnej edycji półkolonii.

Sylwia Pietrzak
Jakub Kostrzewski
Konrad Trokowski

Skip to content