Wigilijna środa u Długosza

„Słuchaj, Człowieku! Przechodniu tej ziemi! Oto zwiastuję Ci wielką radość! Dzisiaj
w ubogiej stajence narodził się Zbawiciel! Przyniesie On MIŁOŚĆ, jakiej nie znał świat, by uleczyć serce Twoje…”

„Narodziny Miłości” to tytuł tegorocznego przedstawienia bożonarodzeniowego, które dla dyrekcji, rodziców, grona pedagogicznego, uczniów oraz pracowników naszej szkoły z racji przedświątecznej „Środy u Długosza” przygotowali pod kierunkiem p. Agnieszki Lasoty-Staszak wychowankowie internatu oraz uczniowie szkoły.

„Czym są dla nas święta Bożego Narodzenia?” – to pytanie zostało zadane na wstępie. W rzeczywistości XXI wieku, nieustannego biegania za czymś, z miejsca na miejsce, z pracy do pracy, ze szkoły do domu. Czy potrafimy się zatrzymać nad tajemnicą Bożego Wcielenia? Czy nowonarodzona Miłość, znajdzie swoje miejsce w naszym sercu? Na te trudne kwestie zwrócili uwagę nasi aktorzy w swoim wystąpieniu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje najmłodszy wykonawca Mikołaj Bińczarski z klasy Vc, który w aktorski sposób wcielił się w rolę Małego Księcia, poszukującego Miłości Wcielonej. Czy znalazł do niej drogę, trafiając na naszą planetę?

Uczniowie w dalszej części w doskonały sposób ukazali jak ważnym czasem  dla każdego chrześcijanina jest czas oczekiwania, bo przecież święta chrześcijańskie są pełne Boga, pełne Bożej obecności. „Jam jest Pan Bóg twój”— mówi Bóg do człowieka… Tak więc  w sposób religijny, a więc przez modlitwę i skupienie, święte zamyślenie, adorację, czytanie Pisma Świętego i innych tekstów religijnych przygotujmy się na przyjście Miłości.

W tym wyjątkowym przedstawieniu, które uświetnił występ chóru szkolnego pod batutą p. Iwony Grzelczak wystąpili aktorzy: Marta Bielawska, Patrycja Frątczak, Mikołaj Bińczarski, Klaudia Jankowska, Wiktoria Jankowska, Sara Wszelak, Mateusz Halik, Wiktoria Kaszuba, Daria Kamińska, Kacper Antosik. Całości dopełniła piękna scenografia, którą wykonał p. Jakub Zemlak.

Należy również wspomnieć, że całość poprzedzona była pieśnią patriotyczną zaśpiewaną przez męską część chóru szkolnego pod opieką p. Tomasza Centkowskiego oraz ks. Jacka Buty, która nawiązywała do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.   

Nasyceni pięknym artystycznym słowem i tradycyjnymi kolędami wysłuchaliśmy życzeń od ks. dyrektora Jacka Kędzierskiego, który skierował swoje słowa do wszystkich zebranych.  Po odczytaniu fragmentu Ewangelii i poświęceniu opłatków wszyscy zebrani przełamując się świętym chlebem złożyli  sobie nawzajem świąteczne życzenia. Środę u Długosza zakończyły spotkania rodziców z wychowawcami klas.

Niech Miłość narodzona w betlejemskiej grocie zamieszka w sercach nas wszystkich i wypełni je Bożym pokojem….

Aneta Wąsik

Skip to content