Voyage, voyage, czyli zachwyceni Francją

W dniach 25-29 marca 2019 r. uczennica naszego liceum Marcelina Pieścińska wraz z opiekunem p. Katarzyną Kwiatkowską uczestniczyła w wycieczce do Strasburga. Wyjazd ten był główną nagrodą w konkursie historycznym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego organizatorem pył poseł do Parlamentu Europejskiego p. Kosma Złotowski oraz posłanka do Sejmu RP p. Joanna Borowiak. Wraz z Marceliną do Francji pojechali laureaci z innych włocławskich szkół ponadgimnazjalnych, nad którymi pieczę objęła P. Katarzyna Kwiatkowska.

W programie wycieczki było zwiedzanie Strasburga wraz z przewodnikiem. Spacer po mieście rozpoczęliśmy od starówki, zwanej Grande Île (Wielka Wyspa) ze względu na kształt, jaki tej części  miasta nadały otaczające ją kanały. Architektoniczną perłą tego miejsca jest katedra Notre Dame (kościół Najświętszej Marii Panny), w której mieliśmy okazję oglądać renesansowy zegar astronomiczny. Z katedry poszliśmy na Plac Gutenberga, na którym podziwialiśmy pomnik wynalazcy druku. Dzięki temu miejscu turyści mają okazję przypomnieć sobie, że to właśnie w Strasburgu zapoczątkowano historię czytelnictwa. Trasa spaceru zaprowadziła nas do dzielnicy Petite France, czyli zabytkowej części miasta znanej z kolorowych domów położonych nad rzeką. To niezwykle urokliwy, tętniący życiem zakątek, cieszący się popularnością wśród turystów ze względu na liczne restauracje i sklepiki, w których mogliśmy zakosztować smaku prawdziwej Alzacji.

Punktem kulminacyjnym wycieczki była wyprawa do tzw. Dzielnicy Europejskiej, gdzie znajdują się najważniejsze instytucje UE, w tym gmach Parlamentu Europejskiego. To tutaj spotkaliśmy się z p. Kosmą Złotowskim, który wprowadził nas na salę plenarną PE. Z wielkim zainteresowaniem obserwowaliśmy obrady, mogliśmy także skorzystać z zestawów słuchawkowych, dzięki którym wypowiedzi posłów były dla nas zrozumiałe. Zwieńczeniem wieczoru była kolacja z fundatorem wycieczki, europosłem Złotowskim.

Wyjazd był bardzo satysfakcjonującym przeżyciem, dzięki któremu zdobyliśmy nowe doświadczenia, poznaliśmy  nowych przyjaciół, zwiedziliśmy ciekawe miejsca.

Katarzyna Kwiatkowska

Skip to content