Wyprawa długoszaków do słonecznej Hiszpanii i romantycznego Paryża

W dniach od 2 do 9 czerwca uczniowie Długosza z klas licealnych oraz gimnazjalnych uczestniczyli w wycieczce do Hiszpanii i Francji. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była p. Aneta Pawłowska, opiekunami młodzieży byli: p. Anna Baranowska, p. Agnieszka Sołtysiak oraz p. Krzysztof Łodygowski. Drugiego czerwca wyjechaliśmy z Włocławka. W ciągu 30h pokonaliśmy drogę wiodącą przez Niemcy i Francję do Lorett de Mar, kurortu śródziemnomorskiego, gdzie czekał na nas pierwszy nocleg. Po zakwaterowaniu w hotelu wyruszyliśmy na wieczorny spacer promenadą. Miasteczko zachwyciło nas czystością i piękną zabudową tonąca w kwiatach. W kolejnym dniu zwiedziliśmy Opactwo Matki Bożej w Montserrat – męski klasztor benedyktyński, położony w masywie górskim Montserrat w Katalonii, 40 km na północny zachód od Barcelony znany z kultu figury Matki Boskiej, tzw. „Czarnulki” (La Moreneta). Malownicza góra, na której znajduje się klasztor, jest najwyżej położonym miejscem na równinie katalońskiej i z tego powodu była odwiedzana przez ludzi chcących zobaczyć z jej szczytu wschód słońca i całą Katalonię. Następnie mieliśmy czas na plażowanie nad Morzem Śródziemnym, był to czas na zabawę i odpoczynek.

Kolejnego dnia, zwiedziliśmy Gironę – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii. Ma ono jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii oraz jedną z największych historycznych dzielnic żydowskich w Europie. Następnie świetnie bawiliśmy się w największym w Europie Parku Wodnym w Lorett de Mar.

W czwartek od samego rana zwiedzaliśmy stolicę Katalonii – Barcelonę, tutaj zachwyciła nas La Rambla – najsłynniejsza aleja Barcelony, oprócz tego Sagrada Familia, Plac Hiszpański, Plac Kataloński, Pomnik Krzysztofa Kolumba. Dla panów i nie tylko niesamowitym przeżyciem było wejście na Camp Nou- czyli  stadion piłkarski w Barcelonie,  na którym są rozgrywane mecze FC Barcelona. Jego trybuny mieszczą 99 354 osób, czyniąc go największym piłkarskim stadionem w Europie i jednym z największych na świecie Z kolei wieczór w Barcelonie upłynął wśród Font magica – jest to miejsce widowiskowych spektakli artystycznych: woda – światło – dźwięk. Podczas pokazu w takt muzyki, z setek dysz fontanny wydobywają się strumienie wody o zmiennym ciśnieniu, tworząc rozmaite przestrzennie ukształtowane elementy i figury.

W piątek po wykwaterowaniu się z hotelu, popłynęliśmy statkiem Neptun do Tossa de Mar-  jest to miasto w hiszpańskiej Katalonii, w prowincji Girona. Posiada ponad 5 tys. stałych mieszkańców. To słynny kurort na Costa Brava. Miejsce kongresów ekologicznych Unii Europejskiej od czasu zakazania przeprowadzania w mieście korridy. Miasto znane jest przede wszystkim z bardzo dobrze zachowanej, jednej z najpiękniejszych w Hiszpanii, średniowiecznej starówki Vila Vella i fortyfikacji obronnych z XII w. Oprócz zwiedzania mieliśmy kolejną szansę popływać w Morzu Śródziemnym. Po obiadokolacji w Lloret de Mar wyruszyliśmy w stronę Paryża.

W sobotę rano dotarliśmy do Paryża. Tutaj, dzieląc się na grupy, wjechaliśmy na wieżę Eiffla. Następnie zwiedziliśmy Dzielnicę Łacińską wraz z katedrą Notre- Dame oraz Łuk Triumfalny. Po obiadokolacji wyruszyliśmy do domu, po drodze zatrzymując się na ostatni wspólny posiłek w McDonaldzie.

Każdy z nas przywiózł ze sobą wiele wspomnień, wróciliśmy pełni emocji oraz przeżyć, których z pewnością nie zapomnimy do końca życia. Cieszymy się wszyscy z tego niezwykłego czasu. Już planujemy kolejne wyprawy. Z taką grupą naprawdę warto!!! Uczestnikom wycieczki za niesamowity humor oraz zdyscyplinowanie dziękuje w imieniu wszystkich opiekunów. Z kolei nauczycielom dziękuję za profesjonalną opiekę nad naszą młodzieżą. Tworzymy naprawdę zgrany team☺

Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do p. Janusza Gajewskiego za podjęcie się organizacji tej niezwykłej wyprawy i nie ukrywamy, że z utęsknieniem czekamy na kolejne!!!

Aneta Pawłowska

Skip to content