Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w “dużym” Długoszu

Ośmiuset osiemdziesięciu ośmiu uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza rozpoczęło dzisiaj nowy rok szkolny. Podkreślił to ks. dr Jacek Kędzierski – dyrektor szkoły we wprowadzeniu do Mszy św., którą tradycyjnie odprawił JE ks. bp Wiesław Mering.  Starsi długoszacy, czyli uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej oraz licealiści zgromadzeni w we włocławskiej katedrze, wysłuchali homilii wygłoszonej przez nowego prefekta ZSK księdza Adama Zielińskiego. Kaznodzieja przybliżył młodzieży przesłanie Ewangelii opowiadającej o Jezusie, w którym mieszkańcy Nazaretu nie rozpoznali Mesjasza. Zasugerował tym samym, że i my często nie dostrzegamy działania Pana Boga, choć jest tak blisko nas. Ponadto ksiądz Adam zachęcił uczniów do zdobywania wiedzy, przywołując swoje doświadczenie studiów we Francji. Zasugerował tym samym, że początkowe trudności mogą być początkiem pięknej przygody zakończonej sukcesem. Z podobną myślą zwrócił się do młodzieży Ksiądz Biskup, który na zakończenie Mszy św. skierował do społeczności Długosza pasterskie słowo i błogosławieństwo, mówiąc, że każdy początek niesie z sobą nowe szanse i perspektywy. Podkreślił również znaczenie pobierania nauki w wyjątkowym miejscu, jakim jest szkoła katolicka, która oprócz tego, że uczy i wychowuje, wpaja uczniom wartości chrześcijańskie.
Tradycyjnie, na zakończenie Eucharystii inaugurującej nowy rok szkolny, Ksiądz Biskup wręczył Medal ZSK za najwyższy wynik egzaminu maturalnego – otrzymała go  Sandra Kasińska. Natomiast pedagodzy – pani Katarzyna Kwiatkowska i pan Konrad Trokowski – odebrali z rąk Księdza Biskupa akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Przed błogosławieństwem, w imieniu wszystkich uczniów, słowa podziękowań i kwiaty wręczyli Jego Ekscelencji tegoroczni maturzyści z klasy IIIA , zapewniając o modlitwie i życząc dobrego zdrowia i potrzebnych łask.

Po Mszy św. nastąpiła dalsza część uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2019/20. Najpierw dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice zgromadzili się na dziedzińcu szkolnym, gdzie po części oficjalnej nastąpiło wręczenie tzw. pakietów edukacyjnych najlepszym uczniom gimnazjum i szkoły podstawowej, którzy postanowili kontynuować naukę w liceum Długosza. Następnie uczniowie ze swoimi wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, gdzie zostały im przypomniane regulaminy szkolne, wręczone kluczyki do szafek i podany plan lekcji.

 ks. Jacek Buta

Skip to content