„Święty Stanisław Kostka – długoszańska pobożna rekreacja”

W czwartek, 19 września o godz. 18.00 w sali koncertowej Centrum Kultury Browar B. odbyła się premiera sztuki pt. „Święty Stanisław Kostka – długoszańska pobożna rekreacja”.

Inspiracją do spektaklu była książka pt. Na deskach karmelitańskiego teatru „Święty Stanisław Kostka” św. Teresy od Dzieciątka Jezus – rodzeństwa: s. Marii Lucyny od Krzyża oraz ks. Henryka Seweryniaka. Autorzy opowiedzieli w niej o młodziutkiej francuskiej karmelitance zauroczonej postacią polskiego świętego, który żył 300 lat przed nią. Święta Teresa z Lisieux i św. Stanisław Kostka są bohaterami tej książki, a święty Stanisław Kostka jest główną postacią sztuki, a także zbliżających się Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Spektakl, na podstawie zawartego w książce scenariusza, wyreżyserowała p. Aneta Wąsik- kierownik szkolnego internatu przy współpracy p. Mileny Kujawy, p. Jakuba Zemlaka i piszącej te słowa. Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku:

 • Kacper Antosik – III A LO,
 • Krzysztof Bujak – III C LO,
 • Igor Deptulski – II B LO,
 • Daria Kamińska – II B LO,
 • Wiktoria Jankowska – II C LO,
 • Adam Piętowski – III C LO,
 • Jakub Oleradzki- III B LO,
 • Wiktoria Kaszuba II B LO,
 • Marcelina Pieścińska II B LO
 • Mikołaj Bińczarski 6 c SP
 • Filip Józwiak III C LO
 • oraz zespół taneczny  z SP.

Przedstawienie obejrzeli uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych,  Koło Seniorów z parafii Szpetal Górny, a także rodziny uczniów „Długosza”.

Sławomira Lewandowska

Skip to content