Recital Stanisława Sojki w ramach XVIII DKCh w Długoszu

Pierwszy dzień XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończyliśmy wyjątkowym akcentem muzycznym. O godz. 16.30 w sali koncertowej Browaru B. rozpoczął się recital Stanisława Sojki. Jak czytamy w jego biogramie – to „kreator muzycznej wyobraźni”. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nasz Gość to wokalista i  kompozytor, instrumentalista. Mówi się o nim „zwierzę muzyczne”. Ciągle się zmienia, dużo improwizuje, a mimo to jego kompozycje można poznać już po kilku pierwszych dźwiękach. Niezwykle charyzmatyczny –  z łatwością podbija serca zgromadzonej publiczności. Uważa się za człowieka szczęśliwego. Wypracował swój własny język muzyczny, przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków, a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Podczas koncertów można usłyszeć pieśni do słów Agnieszki Osieckiej, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, a także fragmenty legendarnego zbioru 12 sonetów Wiliama  Shakespeare’a oraz oczywiście autorskie hity: „Absolutnie nic”, „Życie to krótki sen” czy „Tolerancja” i „Cud niepamięci”.

Na koncercie dla „Długosza” usłyszeliśmy w wykonaniu Stanisława Sojki zarówno te znane, jak i premierowe utwory oraz ujmującą interpretację fragmentów „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II.

Przed gwiazdą wieczoru wystąpiły nasze uczennice, które zaśpiewały piękne patriotyczne pieśni jako muzyczne nawiązanie do obchodzonych w tym wrześniu historycznych rocznic.  Piosenkę „Białe róże” („Rozkwitały pąki białych róż”) wykonała Marta Bielawska, pieśń pt. „Żeby Polska była Polską” z repertuaru Jana Pietrzaka zaśpiewała Aleksandra Nawrocka przy akompaniamencie gitary Gabrieli Borkiewicz, Wiktoria Miłkowska zaprezentowała utwór „Nie pytaj o Polskę” z repertuaru Obywatela GC.  Dziewczętom na fortepianie akompaniował nauczyciel muzyki p. Piotr Beciński.

Sławomira Lewandowska

Skip to content