5. Koncert “Długoszacy dla Długosza”

W piątek, 29 listopada, wspólnota Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku obchodziła święto swego prześwietnego patrona, ojca polskiej historiografii – ks. Jana Długosza.

Pierwszym punktem dzisiejszych uroczystości było złożenie kwiatów w obecności całej wspólnoty Dużego Długosza pod pomnikiem sławetnego wychowawcy królewskich dzieci, znajdującym się przed gmachem szkoły przy ul. Łęgskiej. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego “Vita Nuova”, krótkiego wprowadzenia w przebieg całodniowych uroczystości dokonał ks. dr Jacek Kędzierski, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich.

Kolejnym punktem tego najważniejszego dla tożsamości wspólnoty szkolnej dnia była pierwsza odsłona koncertu „Długoszacy dla Długosza”, która miała miejsce o godz. 9.00 w dolnej sali gimnastycznej. Swoją obecnością zaszczyciła nas p. dr Irena Vuković-Kwiatkowska – dyrektor biura poselskiego p. Joanny Borowiak. Zgromadzonych uczniów szkoły podstawowej klas 5-8 oraz dyrekcję, wraz z zebranymi nauczycielami, swoimi talentami artystycznymi raczyli najmłodsi adepci Długosza, uczący się w historycznym gmachu przy ul. Łęgskiej.

Największą frekwencją cieszyła się druga część koncertu przeznaczona dla uczniów klas licealnych. W jej trakcie fenomenalni długoszańscy soliści, przy akompaniamencie niespotykanie energicznych instrumentalistów, przedstawili swoje interpretacje utworów takich gwiazd polskiej sceny muzycznej jak Anna German, Czesław Niemen, Dawid Podsiadło czy zespół Varius Manx. Największym uznaniem cieszył się jednak autorski utwór naszej uczennicy – Zofii Sieradzkiej z kl. 2C LO, zatytułowany „Battle”, którego możemy posłuchać poniżej:

Został on stworzony, jak opowiedziała nam sama autorka, jako panaceum na bolączki codzienności w obliczu których stajemy każdego dnia, mierząc się z życiowymi wyzwaniami. Gromkim brawom oraz wyrazom zachwytu nie było końca – młodzież szkoły katolickiej pokazała, że potrafi nie tylko dawać dobry przykład na polu naukowym, ale również wysoko stawia sobie poprzeczkę w dziedzinie dokonań artystycznych.

Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej części koncertu „Długoszacy dla Długosza”, miało miejsce wręczenie nagród w konkursie poetyckim, ogłoszonym z okazji zatwierdzenia przez Ojca św. Franciszka dekretu (co miało miejsce 2 października 2019r.) dotyczącego beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia wywodzącego się z szeregów duchowieństwa diecezji włocławskiej. W odpowiedzi na to jakże ważne dla narodu i Kościoła w Polsce wydarzenie, ks. prałat Józef Nowak, wykładowca WSD we Włocławku, wyszedł z inicjatywą upamiętnienia tego historycznego wydarzenia za sprawą ogłoszenia konkursu na  wiersz o Prymasie Tysiąclecia. Oczywistym jest fakt, iż młodzież ZSK ochoczo odpowiedziała na ten apel, za co najzdolniejsi młodzi poeci Długosza zostali nagrodzeni okolicznościowymi upominkami książkowo-prezentowymi. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się:

W kategorii klas 1-4 szkoły podstawowej:

 • I miejsce – Aleksandra Kopaczyk klasa 1 c
 • II miejsce – Bartosz Markowski klas 1 b i Martyna Markowska klasa 2 b
 • III miejsce – Samuel Morawski klasa 2 b

W kategorii klas 5-8 szkoły podstawowej:

 • I miejsce – Maria Miazga klasa 7 a
 • II miejsce – Iga Kobuszewska klasa 6 b
 • III miejsce – Bartłomiej Safandowski klasa 6 c

W kategorii klas licealnych:

 • I miejsce – Aleksandra Lewandowska klasa III A
 • II miejsce – Katarzyna Pietrzak klasa II A
 • III miejsce – Wiktoria Kaszuba klasa II B

Nagroda Specjalna:

 • I miejsce Tomasz Wojciechowski klasa 8 a
 • II miejsce Iga Kobuszewska 6 b

Prace nagrodzone przez ks. prałata Józefa Nowaka, zostały wybrane w ramach procesu ewaluacji konkursowej, której dokonała komisja w składzie: p. mgr Wioletta Piasecka, p. mgr Anna Taberska, p. mgr Angelika Szumińska.

Inicjatywa ta została wsparta przez Kapitułę Katedralną pod przewodnictwem prepozyta ks. inf. prof. dr. hab. Krzysztofa Koneckiego, który ufundował nagrodę specjalną dla Pani Wicedyrektor Sławomiry Lewandowskiej, która za sprawą swego poetyckiego warsztatu podniosła rangę tego okolicznościowego konkursu.

Na wielki finał obchodów patronalnego święta pozostał koncert zespołu „H5”, który rozgrzał do czerwoności zebraną młodzież pomimo późnej już jak na szkolne realia piątkowej pory i przypomniał teksty niezapomnianych rockowych przebojów. Nie mogło zabraknąć akcentów charytatywnych – w tym roku zbierano środki dla potrzebujących poprzez organizację loterii szkolnej oraz licytację „przywilejów” ułatwiających uczniom przygotowanie do zajęć dydaktycznych.

Koncert „Długoszacy dla Długosza” to inicjatywa uczczenia pamięci patrona szkoły zapoczątkowana 5 lat temu przez Panią Sławomirę Lewandowską, Wicedyrektora ds. klas 5-8 SP. Tegoroczna edycja stała na niespotykanie wysokim poziomie artystycznym. Organizacja tegorocznego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia opiekunów Samorządów Uczniowskich, p. Bożeny Sobierajskiej i p. Konrada Trokowskiego, a nader wszystko sprawnej organizacji i pełnej zaangażowania postawy Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego ZSK Zuzanny Koniecznej z kl. 2C LO, która wespół z Szymonem Pałczyńskim z kl. 2A LO poprowadziła dzisiejszy koncert. Wyrazy podziwu, uznania oraz słowa serdecznych podziękowań należą się niesamowitym młodym wykonawcom, którzy pozwolili wszystkim zgromadzonym odkryć nowe oblicze włocławskiego Długosza – szkoły katolickiej w której nie ma rzeczy niemożliwych, o ile każdy zaoferuje swoje serce, dobrą wolę i unikalny talent, jakich w naszych szeregach nie brakuje.

Jakub Kostrzewski

Skip to content