Wręczenie nagród w 1. Międzyszkolnym Konkursie Malarskim “Fajansowe Inspiracje”

Z radością informujemy, że 17 stycznia br. w ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku miało miejsce uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w 1. Międzyszkolnym Konkursie Malarskim „Fajansowe Inspiracje”.  Część praktyczna konkursu odbyła się 10 stycznia 2020 roku, podczas której uczniowie wykonywali prace malarskie inspirowane fajansem włocławskim, poprzedzone  profesjonalnym instruktarzem. Prace uczestników oceniła Kapituła Konkursowa w składzie pani Mariola Chrzanowska-malarka fajansu włocławskiego i pani wicedyrektor Sławomira Lewandowska. Odbyła się ona w Sali Tradycji Fajansu powstałej z inicjatywy Księdza Dyrektora dr. Jacka Kędzierskiego. Uroczyste wręczenie nagród uświetniła część artystyczna na którą złożyły się: piosenki w wykonaniu Wiktorii Miłkowskiej, Marty Bielawskiej , Zuzanny Trojanowskiej oraz utwór muzyczny „Wspomnienie”, który na akordeonie wykonał Stanisław Imienowski. Na to szczególne wydarzenie uczennica klasy 5c Hanna Kalinowska, zainspirowana fajansem włocławskim, napisała wiersz, który zaprezentowała:

Fabryka fajansu

 

W 1873 roku powstała

i we Włocławku zawitała

 

Malarki na wazach malując

Myślały- Nic dodać, nic ująć

 

Na porcelanie powstawały róże, dzwonki maki

czasem nawet różnorodne ptaki

 

Wyglądały bardzo majestatycznie

Pięknie i czasem nostalgicznie

 

Sztuka fajansowa do dziś przetrwała

i niektórym z wielkiej pasji w głowach zamieszała

Niech trwają wiecznie włocławskie fajanse

– schludne, niesamowite i dorodne-

Jak zawsze!

 

Wyniki I Międzyszkolnego Konkursu Malarskiego „FAJANSOWE INSPIRACJE”

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych  z terenu miasta Włocławka. W konkursie wzięło udział 19 uczestników reprezentujących włocławskie szkoły podstawowe nr 3, 14, 22, 23 oraz Publiczną Szkołę Podstawową im. ks. Jana Długosza, jak również szkoły ponadpodstawowe: Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku, Zespół Szkół Technicznych we Włocławku oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Długosza.

Kapituła Konkursowa przyznała nagrody wyróżnienia  w trzech kategoriach: klasy 4-6, 7-8 i szkoły ponadpodstawowe.

I  Kategoria: klasy 4-6;  przyznano równorzędne 4 nagrody:

Oliwia Rażewska  kl. 6 Szkoła Podstawowa nr 3 we Włocławku

Nadia Latecka kl. 5 Szkoła Podstawowa nr 22 we Włocławku

Hanna Kalinowska kl. 5 Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Zuzanna Trojanowska kl. 5 Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

 

II Kategoria: klasy 7-8

I miejsce – Zuzanna Adamska   – Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku

II miejsce –Eliza Maciejewska  – Szkoła Podstawowa nr 22 we Włocławku

III miejsce – Julia Michalska  – Szkoła Podstawowa nr 23  we Włocławku

Wyróżnienia

  • Oliwia Pachniewska –  Szkoła Podstawowa nr 3 we Włocławku
  • Amelia Rębiałkowska– Szkoła Podstawowa nr 14 we Włocławku
  • Alicja Nowakowska – Szkoła Podstawowa nr 23  we Włocławku
  • Natalia Żurańska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

 

III Kategoria: szkoły ponadpodstawowe

I miejsce –Izabela Ciesielska – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku

II miejsce – Paweł Markiewicz  – Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

III miejsceAnna Pachalska –  Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku

III miejsce –Natalia Spiżyk  – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Wyróżnienia

  • Maja Pilarska – Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku
  • Wiktoria Manowska –  Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku
  • Paulina Bartoszewska – Zespół Szkół Technicznych we Włocławku
  • Gabriela Gałęza –Kozłowska – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Uroczystego wręczenia nagród i przekazania gratulacji dokonał Ksiądz Dyrektor dr Jacek Kędzierski z Panią Wicedyrektor Sławomirą Lewandowską i Panią Bożeną Sobierajską. Fundatorem nagród był Ksiądz Dyrektor. Podczas uroczystości Ksiądz Dyrektor w sposób szczególny podziękował za owocną współpracę obecnej na uroczystym podsumowaniu konkursu Pani Ewie Szanowskiej, właścicielce Fabryki Fajansu we Włocławku, oraz nauczycielom włocławskich szkół, którzy zainspirowali uczniów do wzięcia udziału w konkursie, jak też Kapitule Konkursowej. Słowa podziękowań Ksiądz  Dyrektor skierował do pani Bożeny Sobierajskiej podkreślając trud włożony w przygotowanie i pomysł na konkurs. Podkreślił, że w  ZSK im. ks. Jana Długosza pielęgnuje się tradycje związane z włocławskim fajansem, czego dowodem jest utworzona Sala Tradycji Fajansu, spotkania warsztatowe dla uczniów z malarkami fajansu włocławskiego oraz I Międzyszkolny Konkurs „Fajansowe Inspiracje”, którego podsumowaniem jest I Długoszańskie Biennale Fajansu.

Z wielką nadzieją i radością patrzymy w przyszłość i zapraszamy uczniów włocławskich szkół, i nie tylko, na kolejne edycje Konkursu oraz Biennale. Zapraszamy  do zwiedzania wystawy w holu szkoły.

Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy życząc kolejnych sukcesów artystycznych!

Bożena Sobierajska

 

Skip to content