Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Pasterza Diecezji

Pierwszy września to tradycyjna już data inauguracji nowego roku szkolnego. Wspólnota Zespołu Szkół Katolickich, czyniąc zadość wieloletniej tradycji, zainaugurowała rok szkolny 2020/2021 uroczystą mszą świętą sprawowaną w murach gościnnej katedry włocławskiej pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa.

Pomimo trudów związanych z pandemią koronawirusa, uczniowie klas VI-VIII SP oraz I-III LO, nauczyciele i pozostali pracownicy włocławskiego Długosza przybyli z zachowaniem reżimu sanitarnego na uroczystą mszę świętą, w trakcie której postanowili zawierzyć Panu Bogu swoje plany, nadzieje i marzenia na cały nadchodzący rok szkolny. Punktualnie o godz. 8.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodził, oraz w trakcie której homilię wygłosił ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp. Wiesław Alojzy Mering. Zebranych powitał dyrektor ZSK ks. dr Jacek Kędzierski, który wyraził nadzieję, iż pomimo pandemii COVID-19, dzięki roztropności  oraz rozwadze całej wspólnoty szkolnej, uda się szczęśliwie oraz w pełni zdrowia przetrwać w duchu sumiennej pracy kolejny rok szkolny, który będzie wyjątkowy za sprawą rekordowej liczby uczniów w naszych murach – 952.

Ksiądz biskup Wiesław Alojzy Mering w słowach skierowanych do uczniów w trakcie kazania zwrócił uwagę na istotę procesu kształcenia, który opiera się zarówno na zdobywaniu wiedzy, jak również na pielęgnowaniu moralności emocjonalnej młodego człowieka. W swoim rozwoju młody człowiek nie powinien zaniedbywać aspektu duchowego, stanowiącego kluczowy aspekt człowieczeństwa w każdym z nas. Odnosząc się do słów słynnej polskiej pisarki Zofii Kossak, Jego Ekscelencja zachęcał adeptów Długosza do przyjęcia postawy orłów, które zmierzają ku najwyższym celom poprzez wytężoną pracę, postawę posługi, zgłębianą mądrość oraz autentyczną odwagę.

Na zakończenie mszy św. miało miejsce wręczenie aktów nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Z rąk Jego Ekscelencji odebrały je s. Rut Zawadzka oraz p. Katarzyna Sobolewska. Nie był to jednak koniec wyróżnień w tym dniu. Medalem za najlepiej napisany egzamin maturalny została uhonorowana Julita Orankiewicz, zaś medalem za najlepiej napisany egzamin po ósmej klasie Aleksandra Babis. Ksiądz dyrektor Jacek Kędzierski wspomniał również o historycznym sukcesie innej z tegorocznych maturzystek – Klaudii Kazimierskiej, która wywalczyła srebrny medal w biegu na 1500m w ramach organizowanych we Włocławku 96. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. W podzięce za przewodniczenie uroczystej Eucharystii, przedstawiciele ZSK wręczyli symboliczny bukiet kwiatów na ręce JE ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa.

Po mszy św. uczniowie w towarzystwie wychowawców udali się do gmachu szkoły przy ul. Łęgskiej 26, gdzie w salach lekcyjnych zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania szkoły w czasach pandemii.

Stosując się do zaleceń sanitarnych oraz wykazując odpowiedzialną postawę za zdrowie swoje oraz naszych bliźnich, dołóżmy wszelkich starań, aby ten rok szkolny, pomimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, przebiegał bezpiecznie, kreatywnie oraz radośnie.

Jakub Kostrzewski

Skip to content