Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk odwiedziła Długosza

24 września to na pewno dla wielu z nas zwykły dzień z kalendarza. Liczne wydarzenia, zarówno w Polsce, jak i na świecie wpisują się w tę datę. Patronem tego dnia według liturgii kościoła katolickiego jest św. Gerard, zakonnik, apostoł i męczennik. 24 września 1939 r. w Polsce trwała Kampania Wrześniowa, w 1957 r. w Barcelonie otwarto stadion Camp Nou, gdzie w meczu inauguracyjnym FC Barcelona pokonała Legię Warszawa 4:2. W tym dniu, w roku 1967 Andrzej Bławdzin wygrał 24. Tour de Pologne, a w roku 1996 w Nowym Jorku podpisano Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową.

A jak dla społeczności Zespołu Szkół Katolickich zostanie zapamiętany dzień 24 września 2020 r.? Na pewno jako kolejny dzień nauki….w tym szczególnym roku trwającej na całym świecie pandemii, nas wszystkich cieszy czas wspólnej stacjonarnej nauki w dwóch budynkach Zespołu.

A jeżeli do zwykłego dnia pracy uczniów i nauczycieli można dodać niezwykłe spotkanie z gościem specjalnym, bo z samą Panią Minister Sportu, to dzień 24 września 2020 r. w kartach historii Zespołu Szkół Katolickich staje się wyjątkowy!

W dniu dzisiejszym, w ramach wizyty w województwie kujawsko-pomorskim Pani Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk wraz z Panią poseł na Sejm Joanną Borowiak oraz Panią poseł Anną Gembicką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odwiedziły dwie placówki – Urząd Gminy Kowal, gdzie miało miejsce przekazanie umowy inwestycyjnej na dofinansowanie budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Grabkowie oraz Szkołę Długosza i Uczniowski Klub Sportowy „DŁUGOSZ”, który we Włocławku jest jednym z szesnastu beneficjentów Rządowego Programu KLUB-2020.

Panią Minister sportu oraz Panie posłanki na Sejm przywitały na szkolnym boisku wicedyrektor liceum Pani Urszula Brykalska, księgowa szkoły Pani Magdalena Gutral oraz uczennice liceum pod opieką nauczyciela i trenera Pana Krzysztofa Łodygowskiego. Dziewczęta rozegrały pokazowy mecz piłki siatkowej, który gwizdkiem rozpoczęła sama Pani minister Danuta Dmowska-Andrzejuk. Po pokazie sportowych umiejętności naszych licealistek, Pani minister wręczyła uczennicom upominki sportowe, a na ręce Pani wicedyrektor Urszuli Brykalskiej oraz Pana Krzysztofa Łodygowskiego przekazała prezenty dla szkoły.

Następnie, na boisku szkolnym odbyła się konferencja Pani minister z udziałem mediów i nie mogło także zabraknąć pamiątkowego wspólnego zdjęcia wyjątkowych Gości, dyrekcji oraz nauczyciela wychowania fizycznego oraz licealistek. Pani minister przyjęła również zaproszenie i w asyście Pani Uli Brykalskiej oraz Pani Magdy Gutral zwiedziła szkołę, gdzie m. in. spotkała się w budynku sportowym, na lekcji tańca z uczniami klasy 6a szkoły podstawowej i Panią Mileną Kujawą, z uczniami klasy Ia i IIA liceum wraz z Panem Józefem Nowakiem, w górnej sali gimnastycznej, na lekcji wychowania fizycznego, przeszła szkolnymi korytarzami z aleją Absolwentów Gimnazjum Długosza, a całość wizyty została uwieńczona w miłej i sympatycznej rozmowie przy kawie w gabinecie Pani wicedyrektor.

W spotkaniu z uczniami Pani Danuta Dmowska-Andrzejuk opowiedziała, że nie zawsze była Ministrem Sportu, ale przede wszystkim jest sportowcem i od 27 lat uprawia wyjątkową dyscyplinę – szermierkę. Warto podkreślić, ze Pani minister jest wielokrotną mistrzynią Polski, mistrzynią świata i Europy, natomiast Ministerstwem Sportu kieruje od 2019 r. i jak podkreśliła w rozmowie, bycie szpadzistką zdecydowanie pomaga w piastowaniu ważnego urzędu państwowego i kierowaniu Ministerstwem. Na zakończenie uczniowie oraz pracownicy Zespołu Szkół Katolickich życzyli Pani minister nie tylko powodzenia w pracy, ale także w ostatnich w karierze sportowej Pani Danuty Dmowskiej-Andrzejuk Mistrzostwach Polski w szermierce, które odbędą się 10 października br. we Wrocławiu. Trzymamy kciuki!

Wizyta Pani Minister Sportu w naszej szkole nie jest przypadkowa, bowiem Zespół Szkół Katolickich już od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Sportu, zarówno przy pozyskiwaniu ministerialnych środków na rozwój szkolnej infrastruktury sportowej, jak również uczestnicząc w rządowych programach sportowych, mających jako cel nadrzędny upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży. Warto przypomnieć, że od roku 2017 Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza uczestniczy w ogólnopolskim Programie SKS – Szkolne Kluby Sportowe,  w 2018 r. Uczniowski Klub Sportowy „DŁUGOSZ” po raz pierwszy przystąpił do zadania pn. „Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna, Zajęcia dla dzieci i młodzieży”, który kontynuowany jest do dnia dzisiejszego. Współpraca z Ministrem Sportu to również Program „SMOK” oraz Program „KLUB” – edycja 2020. W każdym z tych działań szkoła oraz szkolny klub sportowy otrzymują znaczące dofinansowanie, które przeznaczane jest na prowadzenie zajęć sportowych oraz zakup sprzętu.

Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Sportu Zespół Szkół Katolickich pomyślnie zrealizował już trzy duże zadania inwestycyjne, którymi były:  nadbudowa i przebudowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku w ramach Wojewódzkiego Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej, przebudowa boiska wielofunkcyjnego i zaplecza socjalno-sanitarnego przy ul. Łęgskiej 26 we Włocławku w ramach Programu modernizacji infrastruktury sportowej – edycja 2016 oraz budowa boiska wielofunkcyjnego, placu rekreacyjno-sportowego wraz z placem zabaw przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Długosza we Włocławku  w ramach Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej – edycja 2017. Łącznie w powyższych programach szkoła otrzymała z Ministerstwa Sportu dofinansowanie w kwocie powyżej 1,5 mln. złotych.

Pani Minister sportu Danucie Dmowskiej-Andrzejuk oraz Paniom posłankom Joannie Borowiak i Annie Gembickiej serdecznie dziękujemy za wyjątkowe odwiedziny, pamięć i dobre słowo o naszej szkole.

Magdalena Gutral
Krzysztof Łodygowski

Skip to content