Goście z TVP Bydgoszcz

We wtorek, 6 października 2020 r., gościliśmy w szkolnej bibliotece ekipę
realizatorów z TVP Bydgoszcz.

Pani redaktor Urszula Guźlecka podążała śladami Jerzego Pietrkiewicza, by zrealizować film o tej barwnej postaci światowej literatury. Nie było więc możliwości, by pominąć naszą szkołę, której był maturzystą rocznika 1934, a szkolna biblioteka nosi jego imię. W pięknym wnętrzu biblioteki, przed kamerą, o swojej znajomości z Jerzym Pietrkiewiczem opowiadał p. Adam Wróbel – dr nauk humanistycznych, pracownik naukowy, piastujący również stanowisko prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie, w którym opublikował, między innymi, dwie książki Jerzego Pietrkiewicza „Z Fabianek do Londynu. Poprzez przestrzeń poezji” oraz „O Sójce, która chciała zobaczyć różowe zorze”. Swoimi wspomnieniami ze spotkania z pisarzem i przedwojennym absolwentem „Długosza” podzielił się dyrektor szkoły ks. Jacek Kędzierski, a bibliotekarka zaprezentowała biblioteczne cymelia
związane z bohaterem powstającego filmu – egzemplarze wydawanej w latach trzydziestych ubiegłego wieku gazetki uczniowskiej „WICI”, w której swoje wiersze i felietony publikował uczeń Jerzy Pietrkiewicz.

O samej postaci pisarza z Londynu usłyszałam bardzo ciekawe, zaskakujące opowieści.
Nie nie, nie zamierzam ich zdradzić, będzie można poznać je, oglądając w TVP Bydgoszcz
program pani redaktor Urszuli Guźleckiej. O terminie emisji poinformujemy.

Dodam tylko, że nasza szkoła, a przede wszystkim biblioteka zachwyciła naszych
gości, o czym świadczy wpis do pamiątkowej Księgi.

Sławomira Lewandowska

Skip to content