Hołd dla twórczości K. K. Baczyńskiego w bluesowo-soulowej tonacji

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – przedstawiciel pokolenia wojennego, uważany za jednego z najwybitniejszych poetów polskich. Zginął, przeżywszy zaledwie 23 lata, w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz Batalionu “Parasol” AK. Choć zmarł młodo, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki – kilkaset wierszy zebranych w czterech tomikach wydanych już czasie wojny, kilkanaście poematów i opowiadania. W uznaniu jego zasług dla literatury polskiej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Z tej okazji 21 września wszyscy uczniowie liceum oraz ósmoklasiści udali się do Centrum Kultury Browar B, aby uczestniczyć w koncercie “Rzeczy niepokój”. Teksty K. K. Baczyńskiego w bluesowo-soulowej aranżacji zaprezentował znany na scenie muzycznej zespół BLUE SOUNDS. Zetknęliśmy się z oryginalnym opracowaniem  muzycznym m.in. wierszy: “Ten czas”, “Jesteś o tyle spojrzeń ode mnie”, “Kołysanka”, “Elegia o chłopcu polskim”, “Spojrzenie”. Znana wokalistka Joanna Karkoszka prawdziwie, bez udawanego dramatyzmu, przekonująco, naturalnym dla bluesa głosem starała się przybliżyć młodzieży głębię refleksji, uczuć i niepokój pokolenia wojennego zawarty w twórczości Baczyńskiego.

Długoszacy, którzy otrzymali bilet na koncert niespodziewanie, i udali się na niego w czasie lekcji, na różny sposób przeżyli spotkanie z poezją śpiewaną. Byli i ci zachwyceni, i ci znudzeni. Ci, którzy chłonęli treść wierszy niesioną dźwiękami muzyki, i tacy, którzy szukali informacji o jeszcze niezbyt znanym poecie. Ci, którzy przysypiali, i ci, którzy słuchali z zaciekawieniem.

Swoimi wrażeniami po koncercie podzieliły się uczennice klasy maturalnej:

Koncert, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć okazał się niesamowitym przeżyciem. Zespół przybliżył nam twórczość wybitnego poety- Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Muzyczna interpretacja wierszy była moim zdaniem niezwykle precyzyjna i oddawała wszystkie emocje towarzyszące podmiotowi lirycznemu w utworach. Uważam, że dzisiejsze wydarzenie pozwoliło nam na odrobinę wytchnienia oraz oderwania się od zabieganej codzienności. Myślę również, że każdy uczestnik dzisiejszego koncertu docenił możliwość wysłuchania muzyki na żywo, która dała nam chociażby namiastkę powrotu do popandemicznej normalności. (Anna Antosik, kl. IIIA)

W dniu 21 września 2021 roku mieliśmy okazję uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu – koncercie upamiętniającym twórczość wybitnego poety i artysty Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Doniosłość chwili podkreślało wybitne połączenie gry słownej autora z kunsztowną muzyką, co razem tworzyło niepowtarzalny klimat oraz kreowało refleksje o pięknie polskiej literatury. Koncert zadziałał na mnie kojąco. W zgiełku codziennych spraw trudno odnaleźć chwile wytchnienia i intelektualnego urozmaicenia. Uczestnictwo w takim wspaniałym wydarzeniu to prawdziwy relaks i ulga dla skołatanej stresem duszy. George Elliot napisał: „Życie wydaje się toczyć bez wysiłku, kiedy jestem wypełniony muzyką”. Z całego serca liczę na powtórzenie takiego koncertu za rok.
(Aleksandra Wróbel, kl. IIIA)

Lidia Wiśniewska

 

Skip to content