82 lata temu…

„Pamiętacie nasze piątkowe drogi krzyżowe. Tam wam przewodziłem w sutannie, w komży i stule. Dziś tu przewodniczę wam w pasiaku. To cała różnica. Trzeba byśmy to specjalnie przeżyli. Bóg ma specjalne zamiary.“

Bł. bp. Michał Kozal

W nocy 7 listopada 1939 roku, niemieccy okupanci podstępnie pozbawili  wolności bp. Michała Kozala, profesorów i alumnów Włocławskiego Seminarium Duchownego oraz pedagogów. Zgromadzono ich podstępnie we włocławskim więzieniu, a następnie wywieziono do obozów koncentracyjnych. Diecezja włocławska w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 poniosła największe straty osobowe wśród księży tej diecezji.

W 82. rocznicę tych wydarzeń wierni Włocławka gromadzą się w bazylice katedralnej na Mszy świętej, a następnie uczestniczą w marszu do miejsca ich uwięzienia. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosił były rektor WSD we Włocławku ks. Jacek Szymański. Nawiązując do Ewangelii dnia przedstawił okropieństwo aresztowania duchowieństwa włocławskiego. Podkreślił, że „oddali Bogu wszystko, nie mamy nawet ich prochów… dziś cieszą się chwałą ołtarzy, jako męczennicy II wojny światowej”.  Zawierzył ich wstawiennictwu Kościół, Ojczyznę oraz wszystkich ludzi.

Po Mszy św. uczestnicy w marszu modlitewnym, któremu towarzyszyły słowa bł. bp. Michała Kozala, Koronka do Bożego Miłosierdzia i pieśni przeszli do miejsca uwięzienia. Pod pamiątkowym pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.  Uroczystość zakończyła modlitwa za pomordowanych poprowadzona przez bp. Krzysztofa Wętkowskiego oraz wspólnie odśpiewany hymn „Boże, coś Polskę”.

W  uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z ks. dyrektorem Jackiem Kędzierskim, wicedyrektorem ks. Sebastianem Tomczakiem oraz pisząca te słowa wicedyrektor Bożeną Sobierajską.

Bożena Sobierajska

fot. ks. Julian Głowacki – Ład Boży

Skip to content