Licealiści Długosza uczestniczyli w obchodach Dnia Świętości Życia

Dnia 24 marca br., w przeddzień święta Zwiastowania Pańskiego,  w diecezji włocławskiej był obchodzony XVIII Narodowy Dzień Życia pod hasłem: „Jeden z nas”. Do katedry na obchody Dnia Świętości Życia wybrały się dwie klasy licealne (IIIa i IIIc po SP) pod opieką ks. Jacka Buty, p. Lidii Wiśniewskiej i p. Aleksandry Madajczyk.
Przed rozpoczęciem Mszy Świętej uczestnicy spotkania wysłuchali krótkiej prelekcji na temat duchowej adopcji dziecka poczętego, poprowadzonej przez p. Andżelikę Uzarczyk – doradcę życia rodzinnego w Katolickim Centrum Służby Rodzinie im. św. Gianny Beretty Molli we Włocławku. Zachęcała ona do podjęcia tej pięknej inicjatywy ratowania życia nienarodzonego dziecka zagrożonego aborcją. Na dziewięciomiesięczną modlitwę w tej intencji zdecydowała się około dwudziestoosobowa grupa młodzieży i dorosłych, którzy z zapalonymi świecami złożyli swoją deklarację na ręce diecezjalnego duszpasterza rodzin – ks. Artura Krzyżanowskiego.
O godzinie 10.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Krzysztof Wętkowski. Odwołując się do liturgicznej uroczystości Zwiastowania Pańskiego, wskazał, że: „przychodzimy do świątyni, by odnowić w sobie świadomość świętości własnego życia, ale również życia drugiego człowieka”. Zaznaczył również, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona w okresie Wielkiego Postu łączy w sobie dwa wydarzenia ludzkiego życia – narodzenie i śmierć człowieka, które choć związane z cierpieniem – są ujęte w planie Bożym.
Ksiądz Biskup, interpretując ewangeliczną scenę Zwiastowania, zwrócił uwagę na zachowanie Maryi jako postawę modlitwy: „Scena Zwiastowania to sposób modlitwy, która jest rozmową z Bogiem, zwłaszcza wtedy, gdy ma do podjęcia w swoim życiu ważne decyzje. I wie jako wierzący, że musi je rozważyć przed Bogiem, a nie tylko kalkulować po ludzku”. Wskazał również na aspekt wolności, czyli możliwości decydowania o sobie, ale i o drugim człowieku. Odwołując się do obecnej sytuacji na świecie (pandemia, wojna na Ukrainie), kaznodzieja zadał pytanie, które jego zdaniem jest częstym dylematem rodziców: „Czy w tym czasie warto sprowadzać nowe życie na ziemię? Odpowiadając na nie, stwierdził, że dywagacje na temat poczęcia dziecka rozważane w kwestiach materialnych to egoizm – „Pieniądze oparcia nie dają. Kiedyś, by zabezpieczyć sobie przyszłość, ludzie mieli dzieci, a obecnie ludzie wolą mieć konta w banku, ZUS, PZU i inne rzeczy. Być może zapewnią im jakieś życie, ale nie zapewnią im miłości. Przecież instytucje nie okazują nikomu miłości. To jest tragizm dzisiejszych czasów” – spuentował bp Wętkowski. Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności wypowiedział ks. Artur Krzyżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin, podkreślając troskę biskupa diecezjalnego na rzecz poszanowania świętości każdego życia, zwłaszcza tego najbardziej bezbronnego.

Dalsza część spotkania, którą prowadziła diecezjalna koordynatorka poradnictwa rodzinnego p. Małgorzata Bojarska, odbyła się w auli Prymasa Stefana Wyszyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Organizatorka zapoznała licznie zgromadzoną młodzież z Włocławka i okolic z propozycjami zaangażowania w działalność klubów Pro-Life, które zrzeszają grupy obrońców życia propagujących tę ważną ideę. W swoim wystąpieniu p. Małgorzata podkreśliła, że bronimy życia jako ludzie, nawet nie jako osoby wierzące, ale wierzący ma dodatkowy argument za tym, by stawać w obronie życia – dane jest ono przez Boga.
Drugą część spotkania w seminaryjnej auli stanowiła konferencja, którą wygłosił p. Wiesław Gajewski, znany obrońca życia oraz członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Młodzież szczególnie poruszył film pt. „Opowieść o dwóch Agatach” – słynnej siatkarce Agacie Mróz, która poświęcając własne życie, zdecydowała się urodzić swoją córeczkę, oraz o innej “Agacie”, młodej dziewczynie, która pod presją najbliższych dokonała aborcji i boleśnie przeżyła konsekwencje tego czynu.

Po zakończonej prelekcji wszyscy obecni zostali zaproszeni do refektarza seminaryjnego na słodki poczęstunek. Przy tej okazji grupa długoszaków miała możliwość zwiedzić gmach seminarium duchownego – “Alma Mater” włocławskich kapłanów.

Lidia Wiśniewska 

Dziękujemy pani Amelii Siuda z rekacji Ładu Bożego za piękne zdjęcia 🙂

Skip to content