2 Międzyszkolny Konkurs “Fajansowe Inspiracje” 2022

II Międzyszkolny Konkurs Malarski Fajansowe Inspiracje już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń szkoły, jak i naszego miasta. Honorowy Patronat nad Konkursem objęli: Pani Poseł na Sejm RP dr Joanna Borowiak oraz Pan Tyberiusz Rajs Dyrektor Fabryki Fajansu we Włocławku.

Zaproszonych gości: Panią Dyrektor Irenę Vuković – Kwiatkowską, Pana Dyrektora Tyberiusza Rajsa oraz Panie: Grażynę Guźlecką, Teresę Andrzejewską, Dorotę Podufalską i Katarzynę Mendel oraz uczestników Konkursu wraz z ich nauczycielami w serdecznych słowach powitała  pani wicedyrektor Bożena Sobierajska – pomysłodawca i organizator konkursu. Podkreśliła duże zainteresowanie Konkursem, które po pierwszej edycji zwiększyło się trzykrotnie. Następnie przedstawiła regulamin Konkursu, życząc młodym artystom dużej kreatywności artystycznej inspirowanej fajansem włocławskim oraz sukcesów.

Uczestnicy Konkursu mieli za zadanie na przygotowanym podkładzie ceramicznym wykonać pracę malarską inspirowaną fajansem włocławskim. Należy podkreślić, że w tej edycji  pojawiła się możliwość wyboru motywu tradycyjnego lub „Picasso”. Do uczestników Konkursu słowo skierował Pan Tyberiusza Rajs, który życzył młodzieży dużej wyobraźni artystycznej w pracach konkursowych oraz Pani Grażyna Guźlecka, projektantka włocławskiego fajansu w Ośrodku Wzorującym Włocławskich Zakładów Ceramiki, która zaprezentowała uczestnikom swoje projekty w stylu „Picasso” oraz zaprosiła młodzież do zwiedzania wystawy ceramiki Jana Sowińskiego – ojca pani Grażyny w Muzeum Historii Sztuki we Włocławku. Podczas Konkursu na żywo pani Katarzyna Mendel – malarka fajansu, przedstawiła technikę malowania, która była emitowana na ekranie telewizora. Druga edycja Konkursu skupiła 52. uczestników reprezentujących włocławskie szkoły podstawowe nr 8., 19., 22., 23. wraz z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Długosza. Szkoły ponadpodstawowe reprezentowane były przez I LO im. Ziemi Kujawskiej, III LO im. Marii Konopnickiej, V LO w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych oraz uczniów naszego LO.

Bardzo serdecznie dziękujemy Firmie „Geberit” za sponsorowanie podkładów ceramicznych dla uczestników konkursu. Należy podkreślić, że firma „Geberit” w tym roku obchodzi swoje 25-lecie działalności. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc w organizację Konkursu oraz włocławskim mediom, które relacjonowały to artystyczne wydarzenie. Natomiast wszystkim uczestnikom Konkursu dziękujemy za zaangażowanie oraz za tchnienie nuty fajansu w serca Kapituły Konkursowej. Uroczysta gala podsumowująca II Międzyszkolny Konkurs Malarski ”Fajansowe Inspiracje” odbędzie się w maju stanowiąc wydarzenie wieńczące II Długoszowskie Biennale Fajansu. Informacja w tej sprawie będzie podana na stronie internetowej szkoły. Serdecznie zapraszamy.

Bożena Sobierajska – pomysłodawca i organizator konkursu

Skip to content