Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – podsumowanie. Wyniki konkursów bibliotecznych

W tym roku w Długoszu Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony był pod hasłem  KSIĄŻKOWO – FILMOWO.

W ogłoszonym w województwie kujawsko-pomorskim Roku Poli Negri z okazji 125. rocznicy jej urodzin, szkolna biblioteka ogłosiła konkursy związane z  gwiazdami niemego kina:

Polą Negri -pierwszą Polką w Hollywood, która stała się legendą kina niemego oraz Rudolphem Valentino – gwiazdą tegoż kina.

Fotograficzny, w którym wystarczyło znaleźć w Internecie zdjęcie Poli Negri w przypadku dziewcząt albo zdjęcie Rudolpha Valentino, w przypadku chłopców, i na wzór bohatera ucharakteryzować się i sfotografować swoją twarz lub całą postać wg wzoru.

Szanując i mając za wzór  ks. Jana Długosza, znamienitego kronikarza dziejów, długoszacy zostali zaproszeni także do udziału w konkursie literackim na kartkę z pamiętnika jednej z gwiazd kina niemego – Poli Negri lub Rudolpha Valentino.

Z radością ogłaszam wyniki bibliotecznych konkursów. Przyznano wyłącznie I miejsca.

  • I miejsce w konkursie fotograficznym  „Być jak Pola Negri” zajęły ex aequo:
    Zofia Kwiatkowska z klasy 3A LO oraz Zofia Wojciechowska-Lamsallak z klasy 2C LO;
  • I miejsce w konkursie fotograficznym „Być jak Rudolph Valentino” zajął:
    Antoni Zimny z klasy 5 a SP;
  • I miejsce w konkursie „Jeden dzień z życia gwiazdy kina niemego” zajęły:
    Julia Fechner z klasy 5 a  w kategorii SP oraz Zofia Wojciechowska-Lamsallak z klasy 2C w kategorii LO.

Serdecznie gratuluję!

Nagrodzone osoby wraz z rodzicami zapraszam na koncert „Dla Poli”, który odbędzie się w szkolnej auli w dniu 24 listopada 2022 r. o godzinie 16.30. Podczas koncertu laureaci uhonorowani zostaną dyplomami i nagrodami.

Asumptem do obchodów MMBS pod znakiem Poli Negri było wrześniowe zwycięstwo Mai Bałdys – uczennicy klasy 4B LO w castingu Marka Probosza „Pola Negri potrzebna od zaraz”. Przygotowana w bibliotece scenka kina niemego, w której Mai towarzyszyli Mikołaj Wałęza i Patryk Wąsik zrobiła na wszystkich wspaniałe wrażenie i przyniosła Mai sukces. Casting był częścią 15. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”, odbywającego się co roku w Lipnie- mieście, w którym urodziła się gwiazda kina niemego.

By zachęcić młodzież do konkursowej  zabawy, podczas lekcji zastępczych, przybliżałam postaci Poli Negri oraz Rudolpha Valentino, opowiadając ich barwne życiorysy. Uczniowie mieli też okazję, często po raz pierwszy, obejrzeć fragmenty niemych filmów.

W nawiązaniu do historii kina, w czytelni wyeksponowane zostały książki oraz filmy z ich ekranizacją. Wśród sfilmowanych lektur, jak Lalka, Zbrodnia i kara, Zemsta, Potop, Noce i dnie i inne znalazła się także filmowa wersja fragmentów Biblii.

Październik minął szybko, ale plakaty z zaproszeniem do biblioteki pozostaną na szkolnych korytarzach, by przypominać długoszakom o istnieniu miejsca pełnego książek, spokoju, ciszy i przyjaznej atmosfery ale także miejsca ciekawych wydarzeń, z którego mogą korzystać.

Zapraszam do biblioteki!

Sławomira Lewandowska
bibliotekarka

Skip to content