“Niechaj prowadzi nas gwiazda – niech prowadzi nas wiara” – Orszak Trzech Króli 2023

6 stycznia 2023 r., pod hasłem “Niechaj prowadzi nas gwiazda”, w ponad 750 miejscowościach w Polsce i na świecie przeszły  Orszaki Trzech Króli jednym z nich był Orszak Włocławki. Jego ideą jest przypomnienie momentu przybycia Mędrców ze Wschodu do stajenki w Betlejem złożenia pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi. Uroczystość Objawienia Pańskiego rozpoczęła uroczysta liturgia w bazylice katedralnej pod przewodnictwem ks. bpa. Krzysztofa Wętkowskiego. Wśród prezbiterów był ks. dyrektor Jacek Kędzierski, ks. Jacek Buta i ks. Adam Zieliński. Wśród licznie zgromadzonych wiernych, uczestników uroczystej liturgii był ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Na początku Mszy Św. biskup włocławski zachęcił wszystkich do modlitwy w intencji biskupa seniora Stanisława Gębickiego, przeżywającego 23. rocznicę święceń biskupich. W Słowie Bożym skierowanym do wiernych ukazał wiarę, jako gwiazdę za którą należy podążać w życiu. – Aby dobrze żyć wiarą, należy ją traktować jak wielką przygodę życiową – przekonywał ks. bp. Krzysztof  Wętkowski, dodając, że wiara pomaga człowiekowi dotrzeć do celu, którym jest Chrystus. Wyjaśnił na czym polega dojrzałość człowieka. – Dojrzałym jest ten człowiek, który wie po co żyje i dokąd zmierza – tłumaczył. Kontynuując ks. biskup przypomniał, że wiara domaga się konkretnych czynów. – Ruszyć się, powstać, nie siedzieć, nie zamykać się w swoim egoizmie, ale wyjść i szukać, to pierwsze przesłanie, jakie niesie ze sobą dzisiejsza uroczystość w odniesieniu do wiary. Podkreślił, że wiara potrzebuje także odwagi, aby pokonać przeciwności w dotarciu do Jezusa oraz pokory. – Chrześcijanin powinien być człowiekiem pokornym, ale to nie znaczy, że powinien pozwolić się upokarzać – powiedział bp Wętkowski.

Na koniec zachęcił wszystkich do radości wynikającej z otrzymanej łaski wiary i dziecięctwa Bożego. Przed błogosławieństwem końcowym biskup włocławski poświęcił kredę i kadzidło. Przebieg uroczystości był wzbogacony śpiewem  chóru katedralnego pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego. Po zakończonej Eucharystii z bazyliki katedralnej wyruszył Orszak Trzech Króli, by na ulicach Włocławka dać radosne świadectwo wiary w Boga, który narodził się jako człowiek. Trzej królowie odegrali dwie sceny jedną w katedrze drugą na placu katedralnym. Po ich przedstawieniu Orszak, którego prowadziła gwiazda betlejemska,  wyruszył w stronę parafii św. Jana, by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Orszakowi towarzyszył radosny śpiew kolęd pod przewodnictwem nauczyciela muzyki pana Tomasza Centkowskiego. Trzej królowie zasiedli w karocy którą zaprzęgały konie ze stadniny Pana Piotra Pawlaka, czoło orszaku uświetnili jeźdźcy ze stadniny Hucułek. Po oddaniu pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi i odegraniu trzeciej scenki ks. Adam Zieliński podziękował ks. biskupowi za  przewodniczenie  uroczystej liturgii za wszelką pomoc, oraz za gorącą grochówkę dla wszystkich uczestników Orszaku, następnie zaprosił wszystkich wiernych do wspólnego kolędowania z Zespołem Pieśni i Tańca Kujawy. Wspólnie z wiernymi uświetnił  kolędowanie ks. bp. Krzysztof Wętkowski.

Jak mówił koordynator włocławskiego Orszaku  ks. Adam Zieliński – Orszak Trzech Króli jest takim wydarzeniem, które wymaga zaangażowania wielu ludzi i uczenia się w wymiarze duchowym gry zespołowej. Do udziału zostały zaproszone wszystkie parafie włocławskie, niektóre parafie się bardzo zaangażowały dały bardzo wiele z siebie, podkreślił, że  zaangażował się szczególnie ZSK. im. ks. Jana Długosza we Włocławku, Zespół Pieśni i Tańca Kujawy, Stadnina Hucułek z Fabianek, Urząd Miasta Włocławek, Centrum Kultury Browar B. Ksiądz Adam Zieliński podziękował wszystkim za wyjątkową radosną obecność, wskazując – pójdźmy za wiarą, niech nowonarodzony Jezus przemienia nasze życie i naszą codzienność.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy Orszaku Trzech Króli zostali zaproszeni na gorącą grochówkę.

Bożena Sobierajska

Skip to content