“KONCERT PRZED DYPLOMEM” Joanny Słowińskiej – absolwentki gimnazjum i liceum „Długosza”

Sobotni wieczór 21 stycznia, kiedy w wielu rodzinach świętowano Dzień Babci, w auli gmachu Zespołu Szkół Katolickich odbyło się niecodzienne wydarzenie artystyczne. Swój KONCERT PRZED DYPLOMEM wykonała Joanna Słowińska, absolwentka gimnazjum i liceum Długosza sprzed kilku lat, prezentując przed  zebraną publicznością swój niezwykły talent wokalny.

Ksiądz dyrektor Jacek Kędzierski, witając przybyłych gości, przedstawił biogramy śpiewaczki oraz akompaniującej jej na fortepianie profesor Joanny Zaręby. Widzowie dowiedzieli się, że Joanna Słowińska ukończyła wydział Edukacji muzycznej w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a obecnie jest dyplomantką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego pod kierunkiem dr hab. Barbary Mądrej-Bednarek. Studiując na obu uczelniach, Joanna podejmuje wiele aktywności muzycznych: prowadzi warsztaty i projekty dla dzieci, koncertuje jako śpiewaczka w sztukach operowych, współpracuje z kilkoma filharmoniami, teatrami muzycznymi i chórami. Ma na swoim koncie sukcesy w konkursach muzyki kameralnej w salach operowych w Polsce i za granicą.

To zaangażowanie nie powinno dziwić nas, którzy znaliśmy Asię jako uczennicę Długosza – nie było bowiem apelu czy akademii, gdzie by nie występowała; nie było też uroczystości religijnej czy akcji szkolnej, wyjazdu na Lednicę na Światowe Dni Młodzieży, w  których by nie uczestniczyła.

Podczas koncertu, który był prezentacją niezwykłych umiejętności Joanny Słowińskiej, nauczyciele, uczniowie z rodzicami, babciami i dziadkami mieli okazję przekonać się, jakim talentem może pochwalić się jako mezzosopranistka.  Artystka zaskoczyła słuchaczy niesamowitą siłą i skalą głosu, wykonując program złożony z wielu pieśni oraz arii operowych i operetkowych. W programie pierwszej części koncertu publiczność wysłuchała pieśni katalońskiego kompozytora Federico Mompou; po przerwie natomiast w repertuarze znalazły się bardziej znane i wesołe pieśni i partie operetkowe, przy których mogliśmy poznać pełnię talentu wokalnego i aktorskiego Joanny.

Po recitalu ks. dyr. Jacek Kędzierski podziękował za piękny wieczór, wyrażając dumę i zachwyt nad poziomem występu młodej artystki oraz przekonanie, że studentce Akademii Muzycznej w Poznaniu bez wątpienia uda się zdać ostateczny egzamin dyplomowy w czerwcu. Był w tym wyrazicielem oceny publiczności, która nagrodziła popis Joanny Słowińskiej gromkimi brawami. Był on wart owacji na stojąco. I niech żałują ci, którzy nie mogli przybyć na ten piękny koncert.

Lidia Wiśniewska 

Skip to content