Wystawa „Maryjki – czyli Maryja widziana oczyma młodych i starszych artystów”

W środę 10 maja br. w Muzeum Diecezjalnym przy Placu Kopernika we Włocławku uczniowie naszego liceum uczestniczyli w wyjątkowym artystycznym wydarzeniu – otwarciu  wystawy pokonkursowej pod hasłem “Maryjki – Maryja widziana oczyma młodych i starszych artystów oraz w uroczystym podsumowaniu konkursów dla dzieci i młodzieży związanych z jubileuszem 900-lecia diecezji włocławskiej oraz peregrynacją ikony obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zgromadzonych na uroczystości w serdecznych słowach powitał   Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji  ks. dr Marcin Idzikowski, a następnie  zastępca Dyrektora Wydziału Katechetycznego Diecezji Włocławskiej ks. dr Jacek Buta omówił  konkursy: „Tajemnice Jasnej Góry”, „Młodzi kreatorzy mody”, i „Piszemy list do Królowej Polski” – skierowane do uczniów naszej diecezji. Po nim głos zabrał o. Marcin Ciechanowski – reprezentant przeora Jasnej Góry, który w serdecznych słowach odniósł się do wydarzenia związanego z 900-leciem diecezji włocławskiej oraz Nawiedzenia  Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Największą radość wywołała chwila uroczystego wręczenia nagród przez ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Ksiądz Biskup pogratulował laureatom wyjątkowych osiągnieć w organizowanych konkursach, podziękował również katechetom oraz rodzicom.

Spotkanie zwieńczyło otwarcie wystawy pokonkursowej zatytułowanej “Maryjki – czyli Maryja widziana oczyma młodych i starszych artystów”. Uczynił to – rzecz jasna – ks. bp. Krzysztof Wętkowski wraz z gościem z Jasnej Góry o. Marcinem Ciechanowskim. Był to czas na zatrzymanie się przy ekspozycji prac plastycznych uczniów, dziecięcych obrazów Matki Bożej. Należy zaznaczyć, że uczniowie naszego liceum poproszeni o pomoc przez swojego katechetę czynnie włączyli się przygotowanie wystawy pokonkursowej: dokonali pierwszej selekcji obrazów na ekspozycję, oprowadzali gości po wystawie, a podczas otwarcia serwowali kawę i ciasta uczestnikom wernisażu.

Wystawa na drugim piętrze Muzeum Diecezjalnego czynna jest od 10 maja do 10 czerwca br. Zachęcamy do wyjątkowego spotkania z Maryją w obrazach młodych artystów i rzeźbie ludowej.

Bożena Sobierajska

Dziękujemy Panu Wojciechowi Alabrudzińskiemu za udostępnienie zdjęć.

Skip to content