Moja Twoja Nasza Biblioteka! – hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek

„Człowiek, który nie czyta książek 
nie ma żadnej przewagi nad tym, 
który nie potrafi czytać”.

Mark Twain

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w dniach 8-15 maja 2023 w „Długoszu”, rozpoczynający się Dniem Bibliotekarza, upłynął pod znakiem matur.  W szkolnej bibliotece odbywa się 8 egzaminów maturalnych, zarówno z przedmiotów na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.  Bibliotekarz ośmiokrotnie przewodniczy zespołom nadzorującym te egzaminy.

Brak dostępu do biblioteki w dniach matur postanowiłam w jakiś sposób wynagrodzić czytelnikom.

Przed drzwiami biblioteki ustawiona jest okolicznościowa gazetka, której treść odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z biblioteki? A warto choćby dlatego, że jak powiedział Denis Diderot „Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać”. Warto już teraz rozpocząć systematyczne czytanie, by nie żałować braku znajomości lektur, czy umiejętności budowania pięknych i poprawnych zdań podczas egzaminów: ósmoklasisty czy maturalnym.

Dla czytelników, którzy lubią audiobooki przygotowałam powieść w 24 odcinkach, bo tyle rozdziałów liczy wybrana przeze mnie książka. Ze względu na prawa autorskie ( bezpłatnie można upubliczniać książki, które mają nie mniej niż siedemdziesiąt lat), sięgnęłam  po „Gwiazdę Południa” Juliusza Verne’a z 1884 r. Francuski pisarz, dramaturg i działacz społeczny, autor kilkudziesięciu powieści, a wśród nich tej najbardziej znanej „W 80 dni dookoła świata”, uznawany jest za jednego z prekursorów fantastyki naukowej.

Mam nadzieję, że zainteresuje Was historia poszukiwaczy diamentów w mojej interpretacji. Już dziś znajdziecie poniżej linki do połowy powieści w odcinkach. Ciąg dalszy nastąpi.

Życzę miłego odbioru ☺

Wasza bibliotekarka – Sławomira Lewandowska

Posłuchaj audiobooka >>

Czyta p. Sławomira Lewandowska

Skip to content