Koncert „Święty Jan Paweł II Papież Wolności” we Włocławku poprzedzający XXIII Dzień Papieski

W przeddzień obchodów Dnia Papieskiego, organizowanego co roku przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”,  a także w związku z 45. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, we włocławskim Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego odbył się niezwykły koncert – „Święty Jan Paweł II Papież Wolności”.

Koncert poprowadzony w sobotni wieczór 23 września 2023 r. był trzecim z cyklu dziewięciu tego typu występów poświęconych Ojcu Świętemu, które przygotowało Bełchatowskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej „Syjon” w różnych miastach.

Wydarzenie licznie zgromadziło włocławian ze wszystkich parafii naszego miasta i okolic. Na scenie wystąpili artyści Zespołu „Syjon” oraz Henryk Czich – współzałożyciel i wokalista zespołu „Universe”.

Koncert był okazją, aby przywołać postać Papieża Polaka i jego pielgrzymek do ojczyzny oraz podkreślić rolę, jaką w procesie pokojowego oswobodzenia Polski odegrał podczas swojego pontyfikatu Święty Jan Paweł II. Jak zaznaczyli organizatorzy, koncert miał przypomnieć wartości bliskie Ojcu Świętemu takie jak: wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka. Atmosferę czasów, kiedy słowa św. Jana Pawła II  budziły ducha wolności oraz podtrzymywały wiarę i nadzieję w sercach Polaków, przypomniały fragmenty archiwalnych filmów z pielgrzymek Ojca Świętego (również tej we Włocławku), którymi były przeplatane wykonywane pieśni, które w czasie wizyt Świętego Jana Pawła II były śpiewane przez Polaków i Papieża.

Uczestnicy koncertu mieli okazję wysłuchać artystów z zespołu „Syjon” w pięknym wykonaniu i nowej aranżacji znanych utworów religijnych, pieśni maryjnych, piosenek pielgrzymkowych oraz kompozycji Henryka Czicha, który również podzielił się swoim świadectwem zawierzenia Matce Bożej oraz wiary w moc modlitwy różańcowej.

W repertuarze muzyków zespołu „Syjon” wybrzmiały wśród wielu pieśni takie utwory jak.: „Tłumy serc”, „Abba Ojcze”, „Moje miasto Wadowice”, „Z dawna Polski” i oczywiście wspólnie wykonana „Barka”.

Na zakończenie koncertu o zabranie głosu i udzielenie błogosławieństwa został poproszony koordynator diecezjalny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. dr Jacek Kędzierski. Dziękując i gratulując artystom, przypomniał on o głównym zadaniu Fundacji, jakim jest budowanie „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, czyli realizowanie programu stypendialnego wspierającego edukację uzdolnionej młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Przywołując dane statystyczne dotyczące ilości stypendystów (uczniów szkół podstawowych, średnich oraz studentów) w całym kraju, zachęcał do włączenia się w to dzieło pomocy również w tym roku – dnia 15 października 2023 r., obchodzonego w całej Polsce jako XXIII Dzień Papieski.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Włocławka.

Lidia Wiśniewska 

Dziękujemy pani Jolancie Chęcińskiej za udostępnienie zdjęć.

Skip to content