KONKURS GRANTOWY „Uczę się z ANWILEM” IV edycja
pt.„Ozoboty do roboty”- uczymy dzieci programować
Pragniemy wprowadzić we Włocławku innowacyjne zajęcia z programowania przy użyciu Ozobotów jako odpowiedź na duże zainteresowanie wśród dzieci robotyką. Dotychczas wprowadziliśmy zajęcia z robotyki z klockami Lego We.Do 2.0, które cieszą się ogromną popularnością. Zauważamy naglącą potrzebę rozszerzenia zajęć z programowania i uatrakcyjnienia oferty szkoły i miasta o nowe zajęcia.
Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli. Podczas zabawy z bardzo przyjaznym robotem dzieci poznają programowanie. Świat się zmienia i dziś każdy powinien poznać świat informatyki, by lepiej radzić sobie w pracy zawodowej w przyszłości.
Uczestnicy zajęć będą programować, tworząc trasy: rysując flamastrem, układając puzzle oraz w programie ozoblockly.pl. Następnie zapisany, czy też namalowany kod, zostanie wykonany przez małego robota. Puzzle AR zaprojektowane są tak, aby nauka programowania stała się jeszcze bardziej wartościowa. Zestaw puzzli i darmowa aplikacja mobilna na iPada pozwalają zobaczyć to czego gołym okiem nie widać – dzięki rozszerzonej rzeczywistości. Na ekranie naszego urządzenia możemy obserwować wykreowany świat. Uczniowie mogą nie tylko zobaczyć jak wyglądają zwierzęta, znaki drogowe, rośliny i inne obiekty, ale również usłyszeć jakie wydają dźwięki. Ozoboty to roboty, które służą nie tylko do programowania , ale także wzbogacają i uatrakcyjniają zajęcia z różnych edukacji. Dzięki nim uczestnicy projektu utrwalą wiedzę z edukacji matematycznej, przyrodniczej (praca z mapą Polski) oraz języka angielskiego.
Zajęcia mają pokazać, że dzięki programowaniu nauka może być jeszcze bardziej fascynująca oraz ciekawsza. Jest to rozwiązanie innowacyjne, gdyż proponuje inne niż tradycyjne metody nauczania, które oparte są o najnowocześniejsze badania naukowe dotyczące dydaktyki.
Ozoboty to świetne narzędzie dla młodych programistów, które bawiąc uczy zasad programowania i wprowadza w świat robotyki budząc ciekawość zarówno młodszych jak i starszych – jednocześnie integrując ich ze sobą.
Zapraszamy uczniów naszej szkoły i innych szkół podstawowych z Włocławka do udziału w projekcie. O przyjęciu na zajęcia zdecyduje kolejność zgłoszeń. Na podstawie rekrutacji otwartej planowane jest utworzenie 5 grup po 24 osoby. Podczas ferii zimowych dla uczestników przebywających w domu zorganizowane będą zajęcia z Ozobotami, aby dalej kontynuować przygodę z programowaniem po feriach.
HARMONOGRAM ZAJĘĆ:
- Zajęcia podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych (5 dni dla 24 osób dziennie).
3 godziny zegarowe (12:30-15:30)
1. Zapoznanie się z Ozobotem- poznanie podstawowych komend.
2. Dodawanie z robotami.
3. Praca z puzzlami AR – poznajemy inną rzeczywistość. - Dodatkowe zajęcia pozaszkolne (od lutego do maja w godzinach 14:20-15:05 )
1. Komunikowanie się z komputerem za pomocą ozobotów – gra dydaktyczna.
2. Odległości ze zmianą kolorów.
3. Wędrówka po Polsce.
4. Tworzymy labirynty.
5. Ozoboty- polecenia powtarzające się.
6. Praca z puzzlami WOODEN PUZZLES – BASIC SET.
7. Kwadrat, trapez, a może równoległobok – ćwiczymy geometrę
8. Praca z puzzlami AR – poznajemy inną rzeczywistość. - W ramach projektu planowane są:
1. Zajęcia pokoleniowe- „Dlugoszacy uczą rodziców”
Temat: To lubię, koduj z mamą, koduj z tatą.
2. Dzień Programowania „Mali artyści”
Odpowiedzialne: Kamila Kurdubska i Klaudia Majewska-Rybacka
Karty zgłoszeniowe dostępne w sekretariacie szkoły.
Fotorelacja z zajęć podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych
Fotorelacja – szkolenie nauczycieli