Na bałkańskim szlaku – wyprawa długoszaków do Chorwacji, Słowenii i Medjugorie

W dniach od 2 czerwca do 9 czerwca uczniowie klas IIIa, IIIc, IIIe oraz 1d gimnazjum uczestniczyli w wycieczce nad Morze Adriatyckie, której głównym punktem był pobyt w Chorwacji. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była p. Aneta Pawłowska, opiekunami młodzieży byli wychowawcy klas: p. Anna Baranowska, p. Agnieszka Sołtysiak oraz  p. Krzysztof Łodygowski. Drugiego czerwca wyjechaliśmy z Włocławka. W nocy pokonaliśmy drogę wiodącą przez Czechy i Austrię, aż dotarliśmy do Słowenii. Tam zwiedziliśmy Lublanę, która zachwyciła nas swą architekturą- Katedra św. Mikołaja, Ratusz, a także mosty: Smoczy i Potrójny. Do dyspozycji mieliśmy też czas wolny, w którym mogliśmy pospacerować, zjeść coś, lub zakupić piękne, wyszywane rękodzieła. Potem udaliśmy się do Jaskini Postojnej, której widoki zaparły dech w piersiach. Pierwszy odcinek trasy pokonaliśmy kolejką, dalej spacerowaliśmy. Ciekawą atrakcją było tam również zobaczenie pewnego płaza – odmieńca jaskiniowego, zwanego ludzką rybką. Później przejechaliśmy do  hotelu w Chorwacji, gdzie udaliśmy się na wieczorny spacer. Następnego dnia, w Splicie spotkaliśmy się z Panią Agatą, czyli naszą przewodniczką. Dzięki niej nauczyliśmy się kilku chorwackich słówek, a także zapamiętaliśmy wiele ciekawych informacji, m.in. o Pałacu Dioklecjana. Był to cesarz Imperium Rzymskiego, który jako pierwszy człowiek w historii przeszedł na emeryturę i z tego powodu postanowił pobudować sobie rezydencję nad samym Morzem Adriatyckim. Najlepiej zachowały się jej piwnice, ale z racji tego, że miały one taki sam układ jak pierwsze piętro, możemy sobie dziś wyobrazić, jak dawniej wyglądała ta budowla. Kolejny dzień spędziliśmy na plaży. Mogliśmy się wykąpać, poopalać, a także zagrać w różne gry, m.in. w „ziemniaka”. Później mieliśmy do dyspozycji basen. We wtorek przejechaliśmy przez granicę do Bośni i Hercegowiny. Weszliśy tam na Górę Objawień w Medjugorje, gdzie otrzymaliśmy chwilę na modlitwę, a potem czas wolny na odpoczynek. Następnie udaliśmy się nad Wodospady Kravica. Środę zajęło nam zwiedzanie Dubrownika. Jest to piękne miasto, otoczone słynnymi murami obronnymi. Ciekawym zabytkiem jest tam  również fontanna, której legenda głosi, że jeśli ktoś napije się wody ze wszystkich kraników, to znajdzie prawdziwą miłość. W Dubrowniku osoby chętne mogły wejść także na mury. Spróbowaliśmy też pysznych lodów i zobaczyliśmy sztuczki wykonywane przy ich nakładaniu. W czwartek odwiedziliśmy Park Narodowy Jeziora Plitwickie. Jego największą atrakcją są jeziora połączone wodospadami. Wieczorem odbyło się pożegnanie. W ramach podziękowania odczytaliśmy wtedy wierszyk dla panów kierowców, bez których nie moglibyśmy zobaczyć tych wszystkich miejsc, a także zaśpiewaliśmy piosenkę dla organizatora – p. Janusza Gajewskiego, która wywołała łzy w oczach. Zastanawiam się, czy ich powodem był śmiech, wzruszenie, a może smutek rozstania…

Każdy z nas przywiózł ze sobą wiele wspomnień, wróciliśmy pełni emocji oraz przeżyć, których z pewnością nie zapomnimy do końca życia. Cieszymy się wszyscy z tego niezwykłego czasu. Już planujemy kolejne wyprawy. Z taką grupą naprawdę warto!!! Uczestnikom wycieczki za niesamowicie pozytywna energię, zdyscyplinowanie i wyśmienite humory dziękuje w imieniu wszystkich opiekunów. Wychowawcom dziękuję za profesjonalną opiekę nad naszą młodzieżą.

Szczególne słowa wdzięczności składamy  p. Januszowi Gajewskiemu za podjęcie  się organizacji tej niezwykłej wyprawy i nie ukrywamy, że z utęsknieniem czekamy na kolejne!!!

Sara Jabłońska klasa IIIC

Aneta Pawłowska

Skip to content