Śladami Jana Pawła II po słonecznej Italii

W dniach 4-12 sierpnia laureaci Wojewódzkiego  Interdyscypilnarnego Konkursu Wiedzy o Wielkich Polakach wyruszyli w podróż śladami Jana Pawła II. Od kilku edycji długoszacy zajmowali wysokie miejsca w tym konkursie, zaznajamiając się z życiorysami znaczących dla historii Polski postaci, zaczynając od Wincentego Frelichowskiego poprzez prymasa Stefana Wyszyńskiego do Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym roku w gronie laureatów znaleźli się : Aleksandra Lewandowska kl. IIIa, Aleksandra Pikulska kl. IIIb, Piotr Sikorski kl. Ia, Aleksandra Łącka kl. IIIb oraz Bartłomiej Konopka kl. IIIa, który zrezygnował z wyjazdu do słonecznej Italii. Oprócz wyżej wymienionych osób 4 sierpnia  o 5:30 po Mszy Świętej z Górska wyruszył z nami Michał Szczupakowski i ksiądz Łukasz Sztylka, któremu jesteśmy wszyscy ogromnie wdzięczni za poświęcony czas i zaangażowanie włożone w przygotowanie nas do konkursu.

Drugiego dnia naszej wyprawy zatrzymaliśmy się w sanktuarium Mariazell, jednym z najsłynniejszych ośrodków kultu Maryjnego w Europie, położonym w malowniczych Alpach Wschodnich, a po Mszy Świętej udaliśmy się w dalszą podróż ku włoskiej granicy.

Pierwszym miastem, jakie odwiedziliśmy w tamtym kraju, było Arezzo. Spacer po mieście założonym przez Etrusków, placu Piazza Grande oraz zwiedzanie kościoła Świętego Franciszka,  przeniosły nas myślami wiele lat wstecz i pozwoliły poczuć klimat dawnych Włoch. Po tym krótkim pobycie przemieściliśmy się do  Asyżu, który zwany jest różowym miastem. To właśnie z tym miejscem związana jest osoba św. Franciszka i św. Klary. Po nawiedzeniu bazylik tychże świętych udaliśmy się do bazyliki Matki Bożej Anielskiej, aby zobaczyć Porcjunkulę, czyli kapliczkę, w której rozwijał swą działalność zakon franciszkanów.

Kolejnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Nepi, aby odwiedzić sanktuarium Santissima Maria ad Rupes oraz klasztor pofranciszkański Castel Sant Elia, zobaczyć cmentarz piętrowy i most zbudowany w czasach zakładania Rzymu.

Piąty dzień naszej pielgrzymki był jednym z najbardziej intensywnych, gdyż po Mszy św. przy grobie Jana Pawła II czekało nas całodzienne zwiedzanie Rzymu. Zaczęliśmy od wizyty w Watykanie, widzieliśmy Bazylikę Świętego Piotra , Zamek Anioła, następnie poszliśmy aleją pełną platanów nad rzeką Tybr w stronę Panteonu. Kolejne zabytki, które zobaczyliśmy, to m. in. Schody Hiszpańskie , Plac Wenecki, Forum Trajana, Fontanna Czterech Rzek, Fontanna Di Trevi, Koloseum, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Ołtarz Ojczyzny, Kapitol dzieła Michała Anioła, Bazylika Santa Maria Magiore , Bazylika św. Jana na Lateranie oraz Święte Schody.

Dzień 9 sierpnia wyróżniał się w planie pielgrzymki, gdyż po Mszy św. sprawowanej przez księdza Łukasza w intencji całej społeczności Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza przy grobie świętego Piotra, udaliśmy się na audiencję do papieża Franciszka , podczas której nikt nie czuł się obcy, mimo iż byli tam przedstawiciele wielu krajów mówiący różnymi językami. Wszyscy jednoczyli się w miłości do Boga, pozostając w łączności duchowej. Po audiencji nasza grupa śpiewała przy barierkach hymn Światowych Dni Młodzieży z 2016 roku, oczekując z nadzieją na wychodzącego Ojca Świętego. Papież Franciszek, przechodząc, machał i rozsyłał pielgrzymom uśmiechy. Po południu ruszyliśmy do Bazyliki Świętego Pawła za Murami, by następnie  udać się na wypoczynek nad Morze Jońskie.

Kolejny dzień był nieco spokojniejszy. W planie mieliśmy zwiedzanie Loreto. Zobaczyliśmy tam między innymi Domek Matki Bożej przywieziony z Nazaretu i cmentarz polski. Wieczór spędziliśmy, relaksując się nad Adriatykiem, w czym nie przeszkodziły nam nawet zawirowania pogodowe.

11 sierpnia po zwiedzeniu Padwy ruszyliśmy w drogę powrotną do kraju, która upłynęła nam na śpiewaniu, modlitwach, rozmowie oraz opowieściach naszej wspaniałej Pani Przewodnik na temat mijanych miejscowości. Grupa laureatów konkursu bardzo się zżyła, kilka osób spośród uczestników pielgrzymki zawiązało grupę muzyczną przy Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku; są wśród nich uczniowie naszej szkoły. W trakcie wyjazdu panowała rodzinna atmosfera. Myślę, iż wyjazd ten zostanie na długo w naszych sercach, gdyż z Włoch każdy z nas oprócz pamiątek i zdjęć przywiózł przede wszystkim miliony wspomnień i refleksji.

Aleksandra Lewandowska, kl. IIIa

Skip to content