Spotkania z informatyką podczas ferii

Są wśród uczniów pasjonaci informatyki, którzy nie chcą od niej odpoczywać nawet w ferie. I właśnie dla nich zostały zorganizowane dodatkowe zajęcia.

W pierwszym dniu ferii odbyły się zajęcia z zaawansowanego programowania w języku C++ dla gimnazjalistów. Uczniowie, uczestniczący wcześniej w zajęciach kółka informatycznego, osiągnęli znaczący poziom umiejętności w rozwiązywaniu problemów, tworząc stosowne programy. Warto zwrócić uwagę, że dwóch uczestników naszych zajęć brało udział w Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów, wykazując się umiejętnościami z zakresu informatyki rozszerzonej w liceum. Podczas poniedziałkowych zajęć zapoznaliśmy się ze strukturą i reprezentacją grafów oraz algorytmami przeszukiwań grafów, korzystając przy tym z biblioteki STL. Zwieńczeniem naszych zmagań był program, dzięki któremu, wykorzystując spójne składowe w grafie, udało nam się ustalić, czy wybrane osoby mogą przekazać sobie wiadomość, korzystając z „łańcuszka” list kontaktów znajomych. Omawiana tematyka daleko odbiega od podstawy programowej w gimnazjum. Rzadko uwzględniana jest na zajęciach z informatyki rozszerzonej w liceum. Najczęściej uczniowie spotykają się z nią dopiero na studiach informatycznych.

W środę gimnazjaliści mieli możliwość oprogramować w języku zbliżonym do C++ złożone przez siebie proste układy elektroniczne, korzystając z platformy Arduino. Budowaliśmy niewielkie projekty, eksperymentowaliśmy, zgłębiając przy tym prawa fizyki. Skonstruowaliśmy układ przełączanych świateł drogowych oraz samoczynnie zapalającą się po zmroku lampkę .

Również w środę odbyły się zajęcia komputerowe w ramach zorganizowanych ferii dla uczniów klas IV-VI SP. Przebiegały one pod hasłem: „Stwórz swoją własną grę”. Korzystając ze środowiska Scratch w Internecie, skonstruowaliśmy grę, w której gracz wciela się w pilota statku kosmicznego. Podczas podróży w kosmosie steruje statkiem i próbuje zestrzelić spadające asteroidy oraz  uniknąć niebezpiecznego kontaktu z nimi. Niektórzy uczniowie wzbogacili grę o własne pomysły.

Jadwiga Piasecka

Skip to content