Ferie w Toruniu – dzień pierwszy

We wtorek, 20 lutego 2018 r., grupa ośmiorga uczniów z czwartej i szóstej klasy szkoły podstawowej oraz drugiej klasy gimnazjum wraz z pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia – panem Konradem Trokowskim – pojechała na wycieczkę do Torunia. Zwiedziliśmy MotoArenę, byliśmy w ogrodzie zoologicznym oraz w Muzeum Zabawek i Bajek. W drodze powrotnej najmłodsi uczniowie żałowali, że wyjazd pełen atrakcji zakończył się tak szybko.

Wszyscy uczestnicy wycieczki spotkali się na dworcu kolejowym we Włocławku, skąd pociągiem Przewozów Regionalnych udaliśmy się do Torunia. W podróży przełamaliśmy pierwsze lody i pomimo różnicy wieku dogadywaliśmy się bez przeszkód.

Pierwszym punktem programu była wizyta w toruńskim ogrodzie zoologicznym. Poznaliśmy wiele zwierząt ze wszystkich kontynentów oprócz Antarktydy, należących do różnych rzędów: ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. W kasie zakupiliśmy specjalną karmę przeznaczoną dla mieszkańców zoo. Największe wrażenie zrobił niedźwiedź brunatny, który jednak nie zechciał do nas podejść, tylko spokojnie leżał pod drzewem. Spojrzeliśmy także w oczy karakalom i rysiom, ale nie groziło nam żadne niebezpieczeństwo, gdyż zwierzęta te znajdowały się za grubą szybą. Po krótkiej zabawie z surykatkami poszliśmy na spotkanie z wężami i innymi gadami. Niestety, nie spędziliśmy z nimi wiele czasu ze względu na intensywny odór unoszący się z ich klatek. Znacznie więcej czasu spędziliśmy na placu zabaw zbudowanym w ogrodzie zoobotanicznym dla najmłodszych zwiedzających. Wizytę zakończyliśmy, robiąc sobie wspólne zdjęcia ze zwierzętami żywymi oraz tymi z kamienia i drewna.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była MotoArena, czyli najnowocześniejszy stadion żużlowy na świecie. To tutaj jeździ na co dzień w żużlowej PGE Ekstralidze drużyna Get Well Toruń. Od marca będą odbywać się wyjazdy na mecze żużlowe rozgrywane właśnie na tym stadionie, który mieliśmy okazję zwiedzić. Odbyliśmy spacer torem żużlowym, po którym już niedługo ścigać się będą zawodnicy. Przyjrzeliśmy się też dokładnie najnowszym bandom pneumatycznym, które mają za zadanie jeszcze lepiej chronić zdrowie i życie żużlowców. Następnie weszliśmy do parku maszyn i na oba poziomy trybun. Uczniom spodobał się stadion i zdjęcia z prawdziwych meczów żużlowych umieszczonych w holu MotoAreny, dlatego kilku z nich już zapowiedziało ponowną wizytę na obiekcie przy okazji spotkań żużlowych.

Po zwiedzeniu MotoAreny pojechaliśmy tramwajem do Centrum Handlowo-Rozrywkowego Toruń Plaza, gdzie zjedliśmy obiad i pochodziliśmy po licznych sklepach. Ponownie pojazdem szynowym udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie o 15:30 uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele pw. Ducha Św. Po zakończeniu Eucharystii zwiedziliśmy ten nowy kościół, zwracając szczególną uwagę na ciekawe organy.

Z przyczyn od nas niezależnych niemożliwe było wejście na wieżę ratuszową po godz. 16:00. W Toruniu jednak nigdy nie ma problemu nadmiaru czasu i szybko podjęliśmy decyzję o wizycie w Muzeum Zabawek i Bajek. Gospodyni tego obiektu w bardzo barwny i niezwykle ciekawy sposób opowiedziała nam o zabawkach z dawnych czasów. Najstarsze zachowane lalki miały ponad 200 lat! Nie zabrakło również samochodów, misiów, dźwigów, pluszaków i kolejek elektrycznych. Wizytę w tym niesamowitym miejscu zakończyliśmy egzaminem na operatora kolejki szynowej, który wszyscy bez problemów zdali.

Nieubłaganie zbliżał się czas naszego powrotu do Włocławka. Zdążyliśmy jeszcze zjeść domową pizzę w lokalu pod Arkadami i niemal biegnąc „złapaliśmy” autobus, który dowiózł nas bezpośrednio pod Dworzec Główny PKP, skąd pociągiem PR wróciliśmy do domów.

Drugi dzień ferii w Toruniu zaplanowany jest na czwartek, 22 lutego. Wówczas pójdziemy do escape roomu, pogramy w kręgle, pomodlimy się na Mszy św. i wejdziemy na wieżę ratuszową.

Konrad Trokowski

Skip to content